Czarne porzeczki: Owoców w tym roku będzie mniej

Autor: Krystyna Zagórska 10 czerwca 2022 08:41

Czarne porzeczki: Owoców w tym roku będzie mniej W tym roku będzie mniej owoców porzeczki/ fot. shutterstock

Plantatorzy z różnych regionów kraju informują, że w tym roku zawiązanie owoców porzeczki - zarówno czarnej jak i czerwonej, jest słabe. Jakie są tego przyczyny?

Chłodna wiosna nie sprzyjała wegetacji porzeczek. Niższe temperatury, jak i sucha pogoda osłabiła potencjał krzewów na wielu plantacjach już na starcie sezonu. 

Słabe zawiązanie porzeczek 2022

- Podzielam opinię o słabym wiązaniu owoców w uprawie porzeczek zarówno czarnych jak i czerwonych. Przyczyna jest jak zwykle złożona, ale wydaje się, że najważniejszym czynnikiem, który miał wpływ na ten stan rzeczy była pogoda - mówi serwisowi sadyogrody.pl Stanisław Trzonkowski, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek, producent porzeczek i innych owoców jagodowych w woj. podlaskim.

- Majowa susza i stosunkowo zimne noce, a nawet dni w pierwszych trzech dekadach maja nie sprzyjały dobremu kwitnieniu i wiązaniu owoców. Zatem wziąwszy powyższe pod uwagę oraz złe przezimowanie krzewów wynikające w znacznej mierze z niszczycielskiego działania pryszczarka pędowego i przeziernika w roku ubiegłym, to rokowania zbiorów w tegorocznym sezonie nie są najlepsze - tłumaczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI