Czarne porzeczki 2022: Przetwórnie będą walczyć o surowiec?

Autor: SadyOgrody.pl 18 lipca 2022 13:50

Czarne porzeczki 2022: Przetwórnie będą walczyć o surowiec? Duże zapotrzebowanie i mniejsze zbiory mogą wpłynąć na jeszcze wyższe ceny na koniec sezonu. / fot. shutterstock

Ceny czarnych porzeczek biją w tym roku rekordy. Jednak duże zapotrzebowanie i mniejsze zbiory mogą wpłynąć na jeszcze wyższe ceny na koniec sezonu.

Płacone stawki są wysokie, to fakt. W ubiegłym sezonie porzeczki osiągnęły w skupach maksymalnie 5 zł. Nie wspominając już o poprzednich latach, kiedy porzeczka była tak tania, że likwidowano plantacje. W tym roku ceny przekroczyły nawet 9 zł/kg. Jednak nie brakowało prób obniżenia stawek. 

Przetwórnie będą walczyć o surowiec? 

Jednak prawda jest taka, że rekordów w zbiorach porzeczek w tym sezonie nie będzie, a zbiory porzeczki w Polsce są w zasadzie ostatnią szansą dla zagranicznych przetwórni na pozyskanie surowca. Zapotrzebowanie jak wiemy, jest ogromne. 

Może się okazać, że na koniec zbiorów ceny wzrosną ze względu na niewystarczającą ilość zakupionego surowca. Plantatorzy twierdzą, że cena będzie rosła ponieważ 80 proc. porzeczki zostało już zebrane. 

- Teraz przetwórnie zaczną walczyć o dobrej jakości wybarwiony owoc. Najgorszy sort już wymłócili na wpół zielony i ususzony - mówi Pan Michał na jednej z facebookowych grup. 

W dniu dzisiejszym cena czarnej porzeczki w Annopolu wynosiła 7,7 zł za owoce w kisten. W Dzierzkowicach koło Kraśnika 8 zł/kg. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI