Przezimowanie krzewów czarnej porzeczki

- Z danych, które udało się mi pozyskać od producentów z różnych miejsc, wynika że zima na większości obszarów w Polsce nie spowodowała zbyt dużych uszkodzeń krzewów czarnej porzeczki za wyjątkiem północnej i północno-wschodniej części kraju. Na tych terenach tradycyjnie już te straty są największe, a ich zakres zależy od wieku krzewów, położenia kwater -zaniżenia terenu czy sąsiedztw np. lasu - tłumaczy Stanisław Trzonkowski,  wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek.

 Odmiana Tihope , fot. Stanisław Trzonkowski
Odmiana Tihope , fot. Stanisław Trzonkowski

- Nie wszystkie odmiany skutki bezśnieżnej i wietrznej zimy odczuły tak samo. W naszym gospodarstwie największe wymarznięcia nastąpiły w odmianie Tisel (9lat), a znacznie mniejsze w odmianach Ruben, Ben Alder i Gofert. Bez strat przezimowały odmiany Tihope, Ben Connan i Ben Gairn - zaznacza plantator.

Rozwiń swoje gospodarstwo dzięki kredytowi dla rolników!

Odmiana Ben Alder, fot. Stanisław Trzonkowski
Odmiana Ben Alder, fot. Stanisław Trzonkowski

Także niezwykle istotną przyczyną występowania dużej ilości suchych pędów jest brak możliwości przemiennego stosowania ś.o.r. w zwalczaniu pryszczarka pędowego i przeziernika.

3. Ben Connan.jpg
3. Ben Connan.jpg

- Rozwój roślin jest podobny jak w ubiegłym roku w tym okresie, pomimo niesprzyjającej pogody. Północno-wschodnia cyrkulacja obejmująca od tygodni swym zasięgiem znaczną część kraju -niskie nocne temperatury i silne wiatry- nie sprzyjają wykonywaniu niezbędnych prac w ochronie roślin-  informuje Stanisław Trzonkowski.