Czarne porzeczki 2022 - jaka kondycja plantacji?

Autor: Sylwia Sałyga 27 kwietnia 2022 08:08

Czarne porzeczki 2022 - jaka kondycja plantacji? Jakie przezimowanie czarnej porzeczki?/ fot. S. Trzonkowski

O przezimowaniu czarnej porzeczki, kondycji krzewów na obecnym etapie wegetacji mówi serwisowi sadyogrody.pl Stanisław Trzonkowski, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek.

Przezimowanie krzewów czarnej porzeczki

- Z danych, które udało się mi pozyskać od producentów z różnych miejsc, wynika że zima na większości obszarów w Polsce nie spowodowała zbyt dużych uszkodzeń krzewów czarnej porzeczki za wyjątkiem północnej i północno-wschodniej części kraju. Na tych terenach tradycyjnie już te straty są największe, a ich zakres zależy od wieku krzewów, położenia kwater -zaniżenia terenu czy sąsiedztw np. lasu - tłumaczy Stanisław Trzonkowski,  wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek.

Odmiana Tihope , fot. Stanisław Trzonkowski

- Nie wszystkie odmiany skutki bezśnieżnej i wietrznej zimy odczuły tak samo. W naszym gospodarstwie największe wymarznięcia nastąpiły w odmianie Tisel (9lat), a znacznie mniejsze w odmianach Ruben, Ben Alder i Gofert. Bez strat przezimowały odmiany Tihope, Ben Connan i Ben Gairn - zaznacza plantator.

Rozwiń swoje gospodarstwo dzięki kredytowi dla rolników!

Także niezwykle istotną przyczyną występowania dużej ilości suchych pędów jest brak możliwości przemiennego stosowania ś.o.r. w zwalczaniu pryszczarka pędowego i przeziernika.

3. Ben Connan.jpg 3. Ben Connan.jpg

- Rozwój roślin jest podobny jak w ubiegłym roku w tym okresie, pomimo niesprzyjającej pogody. Północno-wschodnia cyrkulacja obejmująca od tygodni swym zasięgiem znaczną część kraju -niskie nocne temperatury i silne wiatry- nie sprzyjają wykonywaniu niezbędnych prac w ochronie roślin-  informuje Stanisław Trzonkowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI