Czarne porzeczki 2021 - jaka sytuacja po zimie? (zdjęcia)

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 20 kwietnia 2021 10:09

Na dzień 19 kwietnia br. sytuacja na plantacjach porzeczki czarnej jest nie najlepsza. Z większości rejonów kraju napływają wiadomości o złym przezimowaniu krzewów - mówi serwisowi sadyogrody.pl Stanisław Trzonkowski, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek.

  • Czarne porzeczki ucierpiały po mroźnej zimie, zwłaszcza na terenach zastoisk mrozowych i dotkniętych suszą w ubiegłych latach
  • Słaba kondycja krzewów jest wynikiem także niedostatecznej ochrony insektycydowej 
  • Z rynku przetwórczego wciąż nie ma informacji m.in.  o stanie zapasów owoców czarnej porzeczki mrożonych jak i koncentratu

Stanisław Trzonkowski informuje, że złe przezimowanie krzewów czarnej porzeczki dotyczy szczególnie miejsc nisko położonych (efekt powstałych zastoisk mrozowych), a także w bezpośrednim sąsiedztwie lasów i innych zadrzewień.  Najbardziej negatywne skutki niskich temperatur, często połączonych z silnymi wiatrami odczuły jednoroczne, gorzej wykształcone pędy, co wynika również z osłabień krzewów wieloletnią suszą.

- Kolejna przyczyna niezwykle ważna to uszkodzenia krzewów porzeczki spowodowane szkodnikami jakimi są: pryszczarek pędowy oraz przeziernik. W związku z wycofaniem przez UE na skalę dotąd niespotykaną kolejnych substancji czynnych środków ochrony roślin walka z tymi szkodnikami, a szczególnie z przeziernikiem jest bardzo utrudniona. W latach 80 ubiegłego wieku w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej zlikwidowano wszystkie uprawy czarnej porzeczki zniszczone wcześniej przez wieloletnią działalność tego szkodnika. Aby taki scenariusz nie miał miejsca w naszym kraju, niezbędne są pilne rejestracje nowych preparatów do ich zwalczania – zaznacza plantator.

Plantacje w połowie kwietnia/ fot. ST

- Wielką niewiadomą są skutki przetaczającej się kilka dni temu przez kraj fali przymrozków z obfitymi opadami śniegu, szczególnie w południowych i wschodnich rejonach, a także sytuacja pogodowa, jaka wytworzy się w okresie kwitnienia krzewów –  dodaje.

W przypadku aronii na razie  brak jest sygnałów o uszkodzeniach plantacji, wynikających ze złego przezimowania, natomiast coraz więcej informacji napływa o zniszczeniach spowodowanych przez zwierzynę leśną (łosie, żubry, dziki).

Brak danych z rynku przetwórczego np. o stanie zapasów owoców mrożonych jak i koncentratu

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek zwrócił się z prośbą do Krajowej Unii Producentów Soków oraz do Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw o ujawnienie tych wielkości na dzień 31 grudnia 2020r. - Dane te łącznie z rocznym średnim zapotrzebowaniem zakładów przetwórczych na owoce porzeczki w zestawieniu z oczekiwanymi wynikami spisu rolnego, dotyczącymi globalnej powierzchni uprawy porzeczki czarnej w Polsce, ułatwiłyby nam producentom podejmowanie racjonalnych działań w celu ustabilizowania opłacalności produkcji tego owocu, poprzez w miarę równomierną jego podaż na rynek. Niestety danych, o które zwracaliśmy się, nie ujawniono nam w związku z czym Stowarzyszenie nie będzie dokonywało, a na pewno nie będzie upubliczniało prognoz globalnych wielkości zbiorów w kolejnych latach - informuje Stanisław Trzonkowski.

 

Środki do produkcji ogrodniczej - sprawdź oferty na gieldarolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI