Czarne porzeczki 2020: Wielkość produkcji będzie mniejsza w tym rokuAneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl - 18 lutego 2020 13:24


Wyjątkowo ciepła i bezśnieżna zima w tym roku spędza sen z powiek producentom owoców. Wielu z nich obawia się wiosennych przymrozków i suszy. O kondycje plantacji czarnych porzeczek i nastroje producentów zapytaliśmy Stanisława Trzonkowskiego, członka zarządu Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek i producenta z województwa podlaskiego.

Rozmówca przyznaje, że w jego regionie (północno-wschodnia część kraju) różnica ta wynosi 1,5 do 1,7 mm. - Wyschnięte są rowy melioracyjne, oczka wodne, strumyki i miejsca uznawane do niedawna za tereny bagienne - tłumaczy. 

- Od kilku lat, począwszy od 2015 roku suma rocznych opadów nie przekracza 450 mm co spowodowało kumulację obecnych niedoborów wody. Z tego co wiem w Polsce jest wiele rejonów gdzie sytuacja jest bardzo podobna. Jeżeli w okresie przedwiośnia i wiosny nie będzie solidnych opadów deszczu - bo na śnieg raczej liczyć już nie można - to sytuacja może być dramatyczna - dodaje. 

Najbardziej odczują to plantacje nienawadnianie, a te stanowią największy procent w uprawach porzeczki i aronii. - Gdyby jednak wystąpiły w najbliższych tygodniach i miesiącach intensywne opady deszczu, to i tak należy w tym roku spodziewać się zmniejszenia wielkości produkcji tych owoców ze względu na słabe przyrosty pędów spowodowane suszą, znaczne zmniejszenie powierzchni upraw tych owoców i zaniedbania wielu plantacji wynikające z nieopłacalności produkcji tych gatunków w ciągu ostatnich pięciu lat - przyznaje członek KSPCP.