Core Team - nowy projekt sektora owoców i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 25 maja 2021 10:46

Core Team - nowy projekt sektora owoców i warzyw Nowy projekt Core Team połączył potencjał sektora owoców i warzyw/ fot. unsplash

W ramach projektu Core Team połączono potencjał sektora owoców i warzyw. Przedstawiciele wielu środowisk, produkcji, przetwórstwa, nauki i doradztwa, ludzie często z międzynarodowym doświadczeniem, postawili sobie za cel identyfikację wyzwań i ściślejszą współpracę.

Core Team to forum współpracy liderów i ekspertów organizacji branżowych, doradztwa i nauki. Celem jest opracowanie planu rozwoju sektora. Założeniem jest współpraca osób nastawionych prorozwojowo i chęć wspólnej realizacji uzgodnionego portfela inicjatyw. Praktyczne zadania to:

- identyfikacja wyzwań produkcji i przetwórstwa
- określenie obszarów współpracy, lobbingu i sposobu ukierunkowania zasobów naukowych
- określenie planu wdrożenia i wskazanie wśród wybranych inicjatyw projektów priorytetowych
- określenie listy obszarów kwalifikujących się do analiz, pogłębienia, zatrudnienia zewnętrznych ekspertów czy np. benchmarkingu możliwych rozwiązań
- budowa wizerunku sektora wśród jego interesariuszy i promocja kultury strategicznej.

- Myśląc o przyszłości polskiego ogrodnictwa pamiętamy o fundamentach i patrzymy w przyszłość. Zgromadziliśmy przy jednym stole ludzi, którzy mają różne doświadczenia i patrzą z różnej perspektywy. To jest wielka wartość, zebraliśmy się i rozmawiamy. Jest otwartość i wola współpracy, co jest unikalne w polskich warunkach. Powinniśmy się z tego cieszyć, jak widać można – mówi dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia AgroEkoton.

Świat dynamicznie się zmienia. Mamy gigantyczne osiągnięcia, ale teraz musimy się dostosować do nowych realiów. Te zmieniające się oczekiwania konsumentów, to czego oczekują dystrybutorzy, musimy mieć koncepcję rozwoju na minimum pięć, dziesięć lat. Polskie rolnictwo to jest dwadzieścia parę procent PKB. To jest jeden z motorów napędowych dla polskiego eksportu, i to są atuty, które już mamy, ale powinniśmy pracować nad tym żeby nie stracić swojej pozycji i poprawiać się w wielu elementach – dodaje Korzeniowski.

Jak sektor musimy myśleć długofalowo

- Obecnie w sektorze owoców jagodowych wygląda to tak, iż producenci kalkulują na bieżąco i na podstawie zysków, jeśli się pojawią, planują kolejny rok. I tutaj już jest problem. Aby zaplanować dobrze produkcję nie możemy w danym roku myśleć o roku kolejnym. Musimy tu myśleć przynajmniej dwa, trzy lata do przodu, jeżeli myślimy tylko o materiale nasadzeniowym. Ale tu trzeba myśleć o produkcie jaki finalnie sprzedamy. Potrzebne jest więc planowanie minimum dwuletnie jeżeli mówimy o zaopatrzeniu się w pracowników, minimum 3-letnie jeżeli mówimy o systemie produkcji i minimum 5-letnie, jeżeli mówimy o odmianach. Jeżeli mówimy o całym sektorze, niewątpliwie powinno się myśleć w jeszcze dłuższej perspektywie. Nie wiem czy to jest 10 czy 15 lat, ale wydaje się, że okres 10-letni to jest takie minimum, które musimy przyjąć - mówi Krzysztof Żabówka, dyrektor zarządzający Daifressh Berry.

Polska ma szanse uczestniczyć w technologicznym wyścigu

- Myśląc o przyszłości nie możemy pominąć, tego, co świat w tej chwili już dostrzega, czyli nowe technologie. Cyfryzacja to takie magiczne słowo, ale to jest coś, co już jest u bram produkcji ogrodniczej. Często już polscy ogrodnicy stosują te elementy, chociażby cyfrowe systemy wspomagania decyzji, czy rozpoznawania różnych problemów na plantacjach, to się już dzieje. Funkcjonują systemy satelitarne. To teraz jest już kwestia skali, czy my będziemy w stanie korzystać z tych technologii? Polska ma szanse uczestniczyć w tym technologicznym wyścigu. Mamy świetnych naukowców, instytuty, które są często jednostkami niezwiązanymi blisko z rolnictwem. Przed nami szansa. Europejski zielony ład będzie sprzyjał łączeniu potencjału naukowo badawczego, z branż które do tej pory nie interesowały się rolnictwem. To może być synergia ważna dla rozwoju edukacji, badań i samej produkcji. I to może być jedno z kół zamachowych dla polskiej gospodarki – mówi dr Mirosław Korzeniowski.

Projekt „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora” realizowany jest przez agencję strategiczną INSPIRE smarter branding dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI