Coraz więcej osób będzie sadzić malinę? Zachęcają wysokie ceny

Autor: SS/www.sadyogrody.pl 22 sierpnia 2021 17:16

Coraz więcej osób będzie sadzić malinę? Zachęcają wysokie ceny Coraz więcej osób będzie sadzić malinę. Zachęcają wysokie ceny/ fot.pixabay.com

Przybywa plantatorów chcących posadzić maliny, choćby na małym areale. Największym motywatorem do nowych nasadzeń i powiększania plantacji malin jest, oczywiście, ich wysoka cena.

Ubiegłoroczne, a tym bardziej tegoroczne bardzo wysokie ceny malin rozpalają wyobraźnię i motywują coraz większą ilość osób, do posadzenia choćby niewielkiej ilości krzewów malin.

Na forach internetowych stale przybywa zapytań w tematyce malinowej. Nie brakuje postów o to, którą odmianę najlepiej posadzić i dlaczego. Ale przybywa również zapytań, dotyczących tego, jak w ogóle rozpocząć zakładanie plantacji z maliną. Świadczy to o tym, że nie tylko zaznajomieni z tematem plantatorzy planują powiększać areał nasadzeń malin, ale nawet ludzie nie znający się na tej uprawie, chcą ją rozpocząć.

- Jaka odmianę maliny jesiennej polecacie do uprawy ekologicznej? Na przemysł - pyta internautka.

- Witam, takie odmiany maliny jesiennej Maravillla ,Mapema , Enrodadira , Sugana , Polonez i Poemat. Jaką odmianę najlepiej posadzić?- pyta Pan Kamil

- Kupię sadzonki maliny letniej większe ilości cena i odmiana na priv - pisze Pan Rafał.

- No i się zaczęło będą duże nasadzenia - odpowiedział plantator Damian

- dokładnie na co by nie była cena to sądzą hektarami..- pisze Pan Kamil

- Raz dali cenę na 7 lat i jeżeli ktoś patrzy i widzi teraz nasadzenia kto wytrzyma w następnym i kolejnym roku się okaże. Oby taka cena co roku. Każdemu życzę ale czas pokaże - komentuje internauta Jacek

- Zleciały się jak psy do miski a później płacz że cena na skupię 1.80zł - pisze Pan Jarek

Inny internauta pyta:

- Witam, chcę wejść w uprawę malin, na początek na areał 30a, jakie odmiany wybrać? Da się na tym zarobić? Jakie opryski I nawożenie?.

Pod jego postem pojawiły się odpowiedzi: 

- ta w tym roku taka cena za rok spadnie o połowę i będzie płacz bo tanio a kiedyś były drogę i gdzie sprzedać- pisze Pan Krzysztof.

- Haha niech wszyscy sądzą maliny za rok będzie po 3 zł - odpisuje Pan Marcin.

- Cena malin tak jak wszystkich płodów rolnych to loteria. Teraz po 15 zł. A w 2018 roku były po 2 zł. Robotę na pewno będziesz miał. Plewienia do znudzenia- odpowiada inny plantator.

- Na początku jest tak: kupić sadzonki i posadzić, latać z gracką żeby nie zarosło-młode sadzonki można spalić opryskiem. Potem drugim roku nawozy i opryski, opryski nawożeniem dolistnym kilkanaście razy, coś się tam urwie, ale nie za wiele, po zbiorach wyciąć, podwiązać i pryskać i nawóz. W trzecim pryskanie i nawozy i fajny zbiór, wszyscy sądzą to po 2 zł kg. Jak się pan nie zniechęci to za 5-6 lat będzie taka cena jak w tym roku i zarobek - pisze Pani Elżbieta.

- Tak cena będzie za dwadzieścia lat. nie wypaliła malina w Chile w Serbii i na uk. tylko niech u nich będzie na drugi rok to zasypią Polskę ich malina a nam dadzą 2zl . ludzie myślą, że Polska ma tylko maliny zobaczylibyście co na Ukrainie jest i jakie plantacje to w głowie się nie mieści - zauważa pan Łukasz.

- Daj sobie chłopie spokój- radzi Pan Łukasz.

 

Oczywiście jak już pisaliśmy, głównym motywatorem są wysokie ceny malin, jakie rynek w tym sezonie notuje. W ubiegłym tygodniu ceny malin w skupach w kraju oscylowały wokół ceny 13 zł za kilogram. Ceny w hurcie są jeszcze wyższe, a najbardziej horrendalne ceny osiągają maliny sprzedawane w tzw. detalu. Oczywiście zbyt duże nasadzenia, niechybnie wpłyną na niższe ceny w przyszłych latach, ale o tym fakcie wielu zapomina...

Sprzedaj maliny na Giełdzie Rolnej!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI