Coraz niższe ceny jabłek, coraz większe przerażenie sadowników

Autor: Echo Dnia 28 września 2022 11:57

Coraz niższe ceny jabłek, coraz większe przerażenie sadowników Coraz niższe ceny jabłek, coraz większe przerażenie sadowników/ fot.shutterstock.com

Zbiory jabłek w pełni, a w skupach z regionu sandomierskiego i opatowskiego ceny przemysłu to zaledwie 35 groszy za kilogram. Ta cena ich martwi, podobnie jak cena jabłek konsumpcyjnych - podaje Echo Dnia.

Ceny jabłek coraz niższe

Sadownicy tłumaczą, że urodzaj na jabłka jest. Jednak brakuje odbiorców. - Martwimy się o zbyt owoców, niskie ceny i rosnące koszty produkcji - mówi w rozmowie z Echem Dnia pan Daniel Grębowiec, sadownik.

- Na poniedziałek, 26 września, cena w skupie za kilogram jabłka przetwórczego wynosiła 35 groszy. Jabłko rwane ręcznie jest teraz bardzo ciężko sprzedać. Jabłko rwane teraz chowamy do chłodni. Nie wiemy ile zapłacimy za prąd i inne wydatki. Dużo ryzykujemy. Koszt wyprodukowania kilograma jabłka wynosi 80 groszy na dziś. Złotówka za kilogram jabłka zerwanego z drzewa, w tym momencie, to minimum, które powinniśmy dostać. Ta złotówka musi być, abyśmy mogli optymistycznie patrzeć w przyszłość - podlicza Daniel Grębowiec.

Więcej na Echo Dnia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI