Copa i Cogeca: Historycznie niskie zbiory winogron, ale jakość dobra

Autor: www.sadyogrody.pl 22 września 2021 11:49

Copa i Cogeca: Historycznie niskie zbiory winogron, ale jakość dobra Niekorzystna pogoda doprowadziła do rekordowo niskich zbiorów winogron/ fot. unsplash

Copa i Cogeca prognozują znacznie niższe i krótsze zbiory  winogron w porównaniu z poprzednim sezonem z powodu niekorzystnych warunków klimatycznych.

Produkcję  wina w trzech krajach będących głównymi producentami, Włoszech,
Francji i Hiszpanii, szacuje się na około 117,3 mln hektolitrów (hl). Jest to spadek o 18% w porównaniu z 2020/2021 r. Oprócz wiosennych przymrozków, które zdziesiątkowały około 30% upraw we Francji i Włoszech północnych, grad, powodzie i choroby jeszcze bardziej pogłębiły straty. Mimo zmiennych tak niepewnych warunków klimatycznych, jakość winogron jest znacząco wyższa i dobrze wróży jakości wina.

Produkcja wina 2021/22

We Włoszech szacuje się, że produkcja wina będzie oscylowała pomiędzy minimalnym poziomem 43,7 mln i maksymalnym poziomem 45 mln hektolitrów, co oznacza 9% spadek. Zmienne warunki klimatyczne takie jak wiosenne przymrozki, opady gradu latem, burze oraz powodzie doprowadziły do znaczących jakościowych i ilościowych różnic występujących nawet pomiędzy sąsiadującymi uprawami wina.

Wiele obszarów w północnych i środkowych Włoszech poważnie ucierpiało w wyniku wiosennych przymrozków, które zniszczyły do 40% pączków kwiatów. Prognozy dla białego wina są jednak dobre.

Francja prognozuje najgwałtowniejszy spadek. Zbiory będą niższe o 29% niż te w 2020/20201 r., jako że prawdopodobnie nie przekroczą 33,3 mln hektolitrów.
Oczekuje się, że wiosenne przymrozki, które zdziesiątkowały około 30% upraw w kraju, wraz z chorobami roślin spowodowanymi wilgotnym latem doprowadzą do historycznie niskich zbiorów, poniżej tych z lat 1991-2017 i porównywalnych do zbiorów z 1977 r.

Hiszpania prognozuje zbiory wynoszące 39,5 mln hektolitrów, czyli 0 7 mln hektolitrów niższe niż w zeszłym roku, kiedy wyniosły 46,5 mln hektolitrów. Na początku zbiorów jakość owoców była bardzo dobra, jednak oczekuje się że zbiory będą krótkie, zwłaszcza w związku z suszą latem i okazjonalnie występującymi przymrozkami i gradem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI