×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Co czeka sadownictwo w 2023? "To musi się zmienić, inaczej nikt nie przetrwa"

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 20 grudnia 2022 22:20

Co czeka sadownictwo w 2023? "To musi się zmienić, inaczej nikt nie przetrwa" Nigdy wcześniej nie było takiego nagromadzenia niekorzystnych zjawisk w jednym sezonie - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. / fot. shutterstock

2022 rok był i wciąż jest rokiem trudnym i pełnym wyzwań w branży sadowniczej. - Nigdy wcześniej nie było takiego nagromadzenia niekorzystnych zjawisk w jednym sezonie - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. 

2022 rok w branży sadowniczej - rok pełen wyzwań

SadyOgrody.pl: 2022 jaki to był rok dla branży sadowniczej? 

Mirosław Maliszewski: To był bardzo trudny rok. W mojej ogrodniczej karierze na pewno najtrudniejszy. Z jednej strony ogromny wzrost kosztów produkcji, zwłaszcza nawozów, paliwa i energii elektrycznej, a z drugiej całkowite zamknięcie dotychczasowych rynków zbytu. Na koniec doszły braki pracowników, przez co zbiór był drogi, nieterminowy i niecałkowity. Nigdy wcześniej nie było takiego nagromadzenia niekorzystnych zjawisk w jednym sezonie. 

Co udało się zrobić, a nad czym trzeba jeszcze popracować?

Udało się nieco zniwelować straty. Wiosenne wprowadzenie mechanizmu wycofywania owoców do przetwórstwa z dopłatami pozwoliło niektórym na sprzedaż jabłek po nieco wyższych cenach niż wskazywał rynek. Udało się doprowadzić do zniesienia stawki podatki VAT na nawozy i wprowadzeniu dopłat do nich. Jesienią wprowadzono zamrożenie cen energii. O wszystkie te rozwiązania postulowaliśmy i nalegaliśmy na ich wejście w życie. To wszystko były nasze propozycje, które wspólnie z innymi organizacjami lobbowalismy u rządzących. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że to wszystko za mało, ale jak na związek branżowy to i tak bardzo dużo.

Masę działań poświeciliśmy na wzmocnienie naszej sprzedaży w kraju i za granicą. Byliśmy na najważniejszych targach na świecie, prowadziliśmy działania we wszystkich krajach, gdzie jest możliwość sprzedaży posiłkach owoców. Jednak ponad miliona ton jabłek deserowych, które kiedyś trafiały do Rosji nie sposób gdziekolwiek ulokować. Staramy się przywrócić normalny handel z Egiptem - krajem który kilka lat temu szturmem zdobyliśmy. Walczymy o korzystne zasady zatrudniania pracowników z Azji i innych regionów świata. Bronimy substancji aktywnych do ochrony naszych sadów i przygotowujemy sadowników do skutków wprowadzenia w życie zasad Zielonego Ładu. Wdrażamy do produkcji polskie odmiany klubowe i inne kategorie produktów. Mówiąc krótko, jesteśmy wszędzie tam, gdzie podejmuje się decyzje dotyczące naszej branży.

2023 - jakie perspektywy dla branży ogrodniczej? 

Jakie wyzwania czekają polskie sadownictwo w 2023 roku?

Niestety będą dalsze problemy. Ceny energii znacząco nie spadną, nawozów też. Będą nadal braki taniej silu roboczej. Szybko też nie znajdziemy nowego miejsca sprzedaży dla naszych owoców. Będziemy poddani ostrej rywalizacji z owocami z Ukrainy i innych krajów. Z tych powodów nasza obrona musi być skonsolidowana, zorganizowana i przemyślana.

Jaki ma plan działania Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej na kolejny rok?

Będziemy kontynuować wszystkie nasze dotychczasowe działania - od zatrzymania wzrostu kosztów do zwiększenia przychodów ze sprzedaży owoców. Będzie to piekielnie trudne i wymagające ogromnego zaangażowania całego środowiska. Nie ma bowiem jakiegokolwiek sygnału wskazującego na radykalną poprawę któregokolwiek z czynników mających wpływ na nasza sytuację.

Co jako branża powinniśmy zrobić w nadchodzącym roku?

Branża powinna się przede wszystkim zjednoczyć i wspólnie właściwie bronić. Działania powinny być skierowane na zewnątrz, a nie wobec siebie nawzajem. Łatwo jest bowiem ulec fałszywym tezom pokazującym niewłaściwe przyczyny problemów niż wyzwolić w sobie potrzebę współpracy. Wielu myśli, że szansą jest bankructwo sąsiada, bo wtedy ja zostanę ze swoją produkcją i gdzieś ją ulokuję. Łatwo jest narzekać i nic więcej nie robić niż cokolwiek z siebie wykrzesać. To drogi donikąd. Bez przywrócenia wspólnoty wśród sadowników niczego pozytywnego nie dokonamy. Czytam nieraz facebookowe dyskusje wśród szczególnie młodych sadowników, pełnych energii we wzajemnym obrzucaniu się inwektywami i…. bezradnych wobec sytuacji na rynku. To bardzo zły sygnał. Musi się to zmienić, inaczej nikt nie przetrwa. Będziemy padać jeden po drugim.

Dziękuję za rozmowę. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI