Citronex realizuje nowe inwestycje w Rumuniiwww.sadyogrody.pl - 14 sierpnia 2019 15:23


Citronex poinformował o kolejnych inwestycjach w Rumuni, gdzie w styczniu 2020 r. powstanie druga dojrzewalnia bananów.

Citronex ma do dyspozycji dojrzewalnie bananów w Zgorzelcu oraz Pruszczu Gdańskim.     

W styczniu tego roku kolejna powstała w rumuńskiej Timisoarze, dzięki czemu Citronex stał się największą firmą bananową także w tym kraju. We wrześniu rusza kolejna budowa. W stolicy kraju Bukareszcie na powierzchni 4000 mkw. powstanie jeszcze większa dojrzewalnia. Dzięki temu rumuńska spółka córka Yellow Fresh podwoi swoje możliwości. Po ukończeniu inwestycji firma planuje ekspansję na rynek węgierski oraz Bułgarię.

- Nasza największa dojrzewalnia w Zgorzelcu zlokalizowana jest na styku 3 granic. Mamy 150km do Pragi i mniej niż 250 km do Berlina. Z Timisoary dzieli nas tylko 300 km do Budapesztu. Pozwala nam to zachować wysoką jakość owoców i obniżyć koszty logistyki. Żeby nadążyć za wzrostem sprzedaży budujemy kolejne dojrzewalnie. W Polsce mamy już miejsce na 5 tysięcy palet z bananami, a w Rumunii zmieścimy kolejne 2,5 tys. W tym momencie jesteśmy już największym dojrzewalnikiem w Europie – mówi Marek Szulc, dyrektor w firmie Citronex.

W sierpniu Citronex wypracował porozumienie, które zaowocowało stałym połączeniem z Kolumbii i Kostaryki do portu w Gdańsku. Tym samym część bananów, które przypływały wcześniej do Hamburga będzie rozładowana w Polsce. 

Cirronex w ubiegłym roku sprzedawał około 260 ciężarówek dojrzałych bananów w tygodniu, które trafiały do supermarketów w 8 krajach Europy. Firma widzi także duży potencjał na rynku niemieckim, więc już planuje kolejne inwestycje przygranicznym Zgorzelcu. Do kompleksu 140 komór dojrzewalniczych wkrótce dołączy następne 50. Budowa ruszy na początku przyszłego roku.