Chorwacja: Silne mrozy zniszczyły sady. Straty sięgają 90 proc.

Autor: TVN Meteo/ www.sadyogrody.pl 14 kwietnia 2021 08:32

Chorwacja: Silne mrozy zniszczyły sady. Straty sięgają 90 proc. Rolnicy przez trzy noce rozpalali ogniska w sadach/ fot.pixabay.com

Jak donosi TVN Meteo Chorwację zalała fala chłodu. Rolnicy i sadownicy przez trzy doby walczyli z mrozem, próbując uchronić swoje rośliny przed zmarznięciem. Jednak - jak twierdzą - ich starania spełzły na niczym.

Chorwaccy sadownicy przez trzy doby toczyli nierówną walkę z naturą, aby uchronić owoce mrozem. W niektórych regionach Chorwacji temperatura biła rekordy chłodu. W miejscowości Gospić termometry pokazały ostatnio -12 stopni Celsjusza.

Rolnicy przez trzy noce rozpalali ogniska w sadach, by choć trochę ogrzać rośliny. Zastosowano także wiele bardziej nowoczesnych metod ochrony przed mrozem, ale niewiele uda się uratować. Sadownicy mówią, że sytuacja wygląda najgorzej w przypadku czereśni.

 - Widzimy, że straty sięgają co najmniej 90 procent tegorocznych plonów. Próbowaliśmy interweniować rozpylaczem, tworzyliśmy nim strumień cieplejszego powietrza, ale nie osiągnęliśmy żadnych rezultatów - mówił Stanko Ćosić, jeden z miejscowych sadowników.

Rolnicy przewidują, że 90 procent z nich nie będzie w stanie dalej się rozwijać.

Ze względu na trudną pogodę rolnicy postulowali, by rząd wprowadził stan klęski żywiołowej. W ten sposób szkody poniesione przez mróz byłyby zrekompensowane finansowo dzięki ubezpieczeniom. Władze nie zdecydowały się jednak na takie rozwiązanie.

Więcej na TVN Meteo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI