Chile: Deszcz i grad spowodowały poważne szkody w sektorze owoców

Autor: fruchtportal.de/www.asoex.cl 03 lutego 2021 13:49

Chile: Deszcz i grad spowodowały poważne szkody w sektorze owoców Chilijscy plantatorzy owoców zgłaszali poważne straty w plonach z powodu niezwykle obfitych opadów deszczu/ fot. shutterstock.com

Chilijscy plantatorzy owoców zgłaszali poważne straty w plonach z powodu obfitych opadów deszczu w okresie zbiorów. Ilość opadów w wielu regionach przekroczyła 60 mm - podaje Fruchtportal.de.

Według Stowarzyszenia Chilijskich Eksporterów Owoców (ASOEX), deszcze, którym towarzyszył grad w środkowych i południowych regionach kraju, spowodowały w ostatni weekend stycznia ogromne szkody w zbiorach borówek, winogron i owoców pestkowych.

- W przypadku owoców pestkowych, zwłaszcza brzoskwiń i śliwek, dochodzi do jakości - owoce pękają, powstają również zgnilizny - powiedział prezes ASOEX Ronald Bone.

Zaznaczył, że sytuacja ta doprowadzi do ograniczenia dostaw eksportowych. 

Wcześniej dostawcy borówki szacowali planowaną wielkość eksportu na bieżący sezon na 111 tys. Ton. W tej chwili jedynie około 15% całkowitej wielkości dostaw zostało wysłane.

Poważnie zniszczone zostały winnice, w których nie tylko winogrona popękały od nadmiernej wilgoci, ale pod ciężarem wody uszkodzone zostały konstrukcje podtrzymujące winorośl. W niektórych winnicach już zauważono pierwsze oznaki pojawienia się chorób grzybowych owoców.

Zdaniem Ronalda Bone'a, nie tylko niekorzystne warunki pogodowe, ale także problemy z pozyskaniem pracowników, trudności w sprzedaży produktów na rynki zagraniczne oraz inne czynniki związane z pandemią COVID-19 negatywnie wpływają na wielkość dostaw eksportowych chilijskich owoców.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI