Ceny truskawek wzrosły ale czy produkcja jeszcze się opłaca?

Autor: Krystyna Zagórska 01 sierpnia 2022 15:53

Ceny truskawek wzrosły ale czy produkcja jeszcze się opłaca? Truskawki 2022 - czy sezon był udany dla plantatorów?/ fot. shutterstock

- Ceny truskawek na skupach były wyższe o 40 proc. Średnie ceny były na poziomie 6,5 zł/kg, a w zeszłym sezonie 4,4 zł/ kg - mówi serwisowi sadyogrody.pl dr hab. Bożena Nosecka, prof. Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej -PIB.

Truskawki 2022 - czy sezon był udany?

- Cały czas musimy mieć na uwadze wzrost kosztów produkcji. Ceny większości skupowanych owoców jak na razie są wyższe. Agrest i wiśnie mają niższy poziom, ale maliny i truskawki to owoce bardziej lubiane, w związku z tym ceny są znacznie wyższe - mówi dr hab. Bożena Nosecka.

- Wzrost cen o 40 proc. jest dosyć wysoki, ale trzeba też wziąć pod uwagę wzrost kosztów produkcji. Czy w tym sezonie doszło do zwiększenia opłacalności, a przynajmniej jej utrzymania - dodaje.

Jakie zapotrzebowanie na surowiec?

- Nie było zapasów truskawek, było duże zapotrzebowanie i po raz kolejny konkurencja pomiędzy zakładami przetwórczymi o zakup surowca - to bardzo istotny czynnik, który prowadził do wzrostu cen - mówi dr hab. Bożena Nosecka.

Więcej w materiale wideo:

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI