Ceny truskawek 2022: Po ile kilogram na Broniszach?

Autor: Krystyna Zagórska 12 maja 2022 08:44

Ceny truskawek 2022: Po ile kilogram na Broniszach? Jakie ceny i dostępność krajowych truskawek na Broniszach?/ fot. shutterstock

Truskawek na Rynku Hurtowym w podwarszawskich Broniszach nie jest na tyle dużo, aby zaspokoić popyt. Sezon dopiero rusza. Na razie do sprzedaży trafiają głównie owoce z tuneli foliowych. O dostępność polskich truskawek i ceny zapytaliśmy Macieja Kmerę,  eksperta z biura promocji i komunikacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. w Broniszach.

Ceny i dostępność krajowych truskawek na Broniszach


- Truskawki dopiero się zaczęły. Tydzień temu nieco zwiększyły się dostawy. Przypuszczam, że około tony truskawek przyjeżdża na dobę. Trudno dokładnie ocenić ilość. Truskawki kosztują od 12 do 20 zł za kg w zależności od podaży w danej chwili, odmiany i standardu opakowania. Część plantatorów sortuje owoce i umieszcza je w różnego typu opakowania np. o wadze 0,5 kg w eleganckiej wytłoczce albo łubiankach 1 czy 2 kg bez sortowania. Cena truskawek zależna jest od czasu, energii i kosztów które ponosi plantator na przygotowane owoców do sprzedaży – mówi Maciej Kmera.

Tekturowe łubianki na truskawki zdominują tegoroczny sezon ?

Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostępna jest m.in. Azja, Alba - typowo deserowe odmiany truskawki.

Duża podaż importowanych truskawek z Grecji

W sprzedaży na Broniszach dostępne są także truskawki zagraniczne, w tym roku głównie z Grecji. – Hiszpańskiej truskawki prawie nie ma, chyba dlatego, że grecka jest bardzo tania, w zależności od chwili, ceny wahają się w przedziale 11-13 zł za kg. Pakowane są przeważnie w platony 5 kg – mówi Maciej Kmera.

- Greckiej truskawki jest w tym roku bardzo dużo. Ze względu na wojnę w Ukrainie, zamknął się rynek rosyjski i białoruski. Plantatorzy szukali alternatywnego rynku zbytu. Cenę 11 zł za grecką truskawkę można było już spotkać 2 miesiące temu na początku marca. Sytuacja jest w tym roku wyjątkowa. Grecka truskawka jest bardzo tania i jest jej naprawdę dużo – zaznacza.

Truskawki 2022: Import psuje handel polskim plantatorom

Pogoda z końca kwietnia i początku maja sprzyja uprawie krajowych truskawek. W najbliższych tygodniach podaż tych owoców będzie się zwiększać.

Czytaj także:

Ceny truskawek w Nowym Przybojewie. Pośrednicy próbują kupić taniej

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI