Ceny jabłek mogą być wysokie pomimo słabego eksportu

Autor: fruchtportal.de za east-fruit.com 28 listopada 2022 08:26

Ceny jabłek mogą być wysokie pomimo słabego eksportu Ceny jabłek mogą być wysokie pomimo słabego eksportu/ fot.shutterstock.com

Analitycy EastFruit twierdzą, że gruziński eksport jabłek jest mniejszy niż w ubiegłym roku, natomiast plony rekordowe - w wysokości ok. 130 000 ton, czyli o około 80% więcej niż w poprzednim sezonie. Przede wszystkim ceny na gruzińskim rynku hurtowym są nadal wysokie.

Jak podaje serwis Fruchtportal.de w oparciu o artykuł EastFruit.com według oficjalnych danych Gruzja wyeksportowała w październiku 2022 r. 840 ton jabłek, o 14% mniej niż rok wcześniej. Wartość eksportu również spadła z 630 tys. dolarów w październiku 2021 r. do 550 tys. dolarów w 2022 r. 100% eksportowanych jabłek trafiło do Rosji.

Główną przyczyną spadku eksportu jabłek jest osłabienie popytu ze strony północnego sąsiada. Ma to oczywiście związek z wojną z Ukrainą. 

Dobre ceny gruzińskich jabłek

Tym czasem analizy serwisu EastFruit pokazują, że ceny jabłek na gruzińskich rynkach hurtowych nie spadają i nadal wysokie, ale z ankiety przeprowadzonej wśród uczestników rynku wynika, że ​​presja spadkowa może wkrótce wzrosnąć. Jednak wysoki poziom cen jest zasadny biorąc pod uwagę rekordowo wysokie zbiory i słaby eksport. 

Jak pokazują badania EastFruit, ceny handlowców utrzymują się ze względu na to, że zbiory jeszcze się nie skończyły, na drzewach zostało sporo jabłek. A także to, że duże ilości zebranych jabłek składowane są w magazynach, więc obecna podaż na rynku nie jest tak duża.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI