Ceny jabłek 2022. Kiedy przełamanie w handlu?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 27 stycznia 2022 08:34

Ceny jabłek 2022. Kiedy przełamanie w handlu? Ceny jabłek nie rosną i nie wykazują żadnych tendencji ku temu. / fot. shutterstock

Sytuacja na rynku jabłek jest wciąż bardzo trudna. Ceny jabłek nie rosną i nie wykazują żadnych tendencji ku temu.

Sytuacja na rynku jabłek deserowych wciąż nie jest łatwa. Ceny nie rosną pomimo rosnących kosztów przechowywania. 

Ceny jabłek na sortowanie 

Ceny jabłek na sortowanie od dłuższego czasu są stabilne. Ani Nowy Rok, ani miesiąc styczeń nie przyniósł przełamania w handlu jabłkami. Najdroższą obecnie odmianą jest Gala. Jej paskowane sporty kosztują obecnie 1,8-1,9 zł/kg. Odmiany z rozmytym rumieńcem są znacznie tańsze i nie przekraczają 1,3 zł/kg. Za Galę Must otrzymać można maksymalnie 1,1 zł/kg. 

Również w przypadku tańszych odmian nie widać tendencji wzrostowych. Za Szampiona czy Ligola w kalibrze od 7 obecnie otrzymać można 0,80 zł/kg.  Odmiana Idared jest jeszcze tańsza - 0,70 zł/kg. Gloster obecnie jest wyceniany na jedyne 0,65 zł/kg. Niskie ceny wielu odmian powodują, że ich sortowanie staje się nieopłacalne i trafiają do przetwórstwa. 

Ceny jabłek przemysłowych 

Pod koniec ubiegłego tygodnia widoczny było zwiększone zainteresowanie jabłkami przemysłowymi. Obecnie na tym rynku widoczny jest spokój. Ceny na Mazowszu sięgają 0,50 zł/kg. Za suchy przemysł otrzymać można 0,52-0,53 zł/kg, a w przypadku dużych ilości nawet 0,56 zł/kg. Golden na soki skupowany jest za 0,63 zł/kg. 

 

 Sprzedaj jabłka na GieldaRolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI