×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny energii zżerają opłacalność przechowywania jabłek

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 09 lutego 2023 11:15

Ceny energii zżerają opłacalność przechowywania jabłek Zdaniem Mirosława Maliszewskiego z powodu wysokich cen energii polscy sadownicy w przyszłości moją stać się niekonkurencyjni. / fot. shutterstock

Zdaniem Mirosława Maliszewskiego z powodu wysokich cen energii polscy sadownicy w przyszłości mogą stać się niekonkurencyjni. - Chcemy, żeby gospodarstwa mogły inwestować przy wsparciu środkami pomocowymi w panele fotowoltaiczne, być może biogazownie, wiatraki - przyznaje rozmówca.

Wysokie ceny energii 2022/2023

Już jesienią tego roku wielu sadowników miało dylemat czy wstawić jabłka do chłodni licząc na wyższe ceny wiosną. - Decydenci wprowadzili zamrożenie cen energii tylko szkoda, że tak późno. W momencie kiedy zapotrzebowanie na energie jest największe - tuż po zborach kiedy jabłka wstawiamy do chłodni owoce potrzebują schłodzenia do około 2 st. - zapłaciliśmy za nią po rynkowych, bardzo wysokich stawkach - przyznaje Mirosław Maliszewski. 

Program odnawialnych źródeł energii dla sadownictwa 

- Obawiamy się, że w przyszłości będziemy niekonkurencyjni z tego powodu, że będziemy mieli energię droższą niż nasi konkurenci chociażby w krajach Europy Zachodniej, już nie mówiąc o krajach położonych na wschód. Stąd mamy pomysł aby dla sadownictwa stworzyć specjalny program odnawialnych źródeł energii. Chcemy, żeby gospodarstwa mogły inwestować przy wsparciu środkami pomocowymi w panele fotowoltaiczne, być może biogazownie, wiatraki. W momencie kiedy energia jest mniej potrzebna chcemy żeby była możliwość sprzedaży tej energii i zarabiania dodatkowych pieniędzy - tłumaczy rozmówca. 

 

Dzisiaj gospodarstwa są w bardzo nadwyrężonej sytuacji finansowej. - Boje się, że duża część z nich będzie miała problemy, żeby racjonalnie nawozić czy prowadzić ochronę przeciwko chorobom i szkodnikom. Dzisiaj gospodarstwa nie mają środków finansowych, żeby zrealizować jakąkolwiek inwestycję. Bez wsparcia w tym zakresie mała liczba gospodarstw będzie mogła przestawić się na fotowoltaikę. Muszą się na to znaleźć środki w nowym Planie Strategicznym - przekonuje Maliszewski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI