Producenci z okolic Sandomierza i Staszowa (Świętokrzyskie) dostarczają już pierwsze partie czereśni na rynek hurtowy Bronisze. Zakupić można m.in. odmiany Burlat i Vera. Odmiany Burlat jest mniej w handlu, ponieważ sadownicy odchodzą od odmian o drobniejszych owocach. Ceny czereśni oscylują w granicach 10-14 zł za kilogram.

Czereśnie 2022 - jakie ceny w hurcie?

- Pierwsze ceny czereśni wyniosły 10 do 14 zł za kilogram, przy średniej cenie 12 złotych. Natomiast w analogicznym okresie czasu w 2021 roku nie mieliśmy jeszcze w notowaniach cenowych czereśni - mówi naszej redakcji Anna Kaszewiak, ekspertka z rynku hurtowego Bronisze.

 

Czereśnie importowane wciąż drogie

- Natomiast czereśnia z importu charakteryzuje się dużą rozpiętością cenową od 8 do 40 złotych, przy średniej 18 złotych, cena w zależności od kraju pochodzenia, luz czy kalibrowana, rodzaj opakowania. W ubiegłym roku o tej porze roku czereśnia z importu kosztowała od 8 do 28 złotych za kilogram przy średniej cenie 25 złotych za kg - dodaje.

Dziś (10.06) drobne czereśnie na rynku hurtowym Bronisze kosztowały 6-10 zł/kg. Owoce o większej masie - 10 zł za kg. Za owoce z importu trzeba zapłacić 23 zł/kg.