Ceny czarnych porzeczek kolejny rok niskie. Kontraktacje pomogą ustabilizować rynek

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 29 czerwca 2018 11:49

Ceny czarnych porzeczek kolejny rok niskie. Kontraktacje pomogą ustabilizować rynek fot. shutterstock.com

W bieżącym tygodniu rozpoczął się skup czarnej porzeczki. – Nastroje na początku sezonu nie najlepsze. Patrząc na sytuację na rynku innych owoców, jak agrest czy malina, ceny za czarną porzeczkę należy oczekiwać zbliżonej do lat poprzednich – mówi serwisowi sadyogrody.pl dr Piotr Baryła, prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek.

- Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek podpisało umowy kontraktacyjne z firmą Döhler i uważamy wspólnie, że jest to jedna z metod, która może ustabilizować rynek czarnej porzeczki, ale musimy również pamiętać o tym, że kontraktacją nigdy nie będzie objęte 100 proc. produkcji owoców w Polsce – mówi.

Zwraca uwagę, że potrzebne są również działania ze strony ministerstwa polegające na opracowaniu strategii rozwoju dla poszczególnych gatunków. - W Polsce bardzo szybko unowocześniamy produkcję, zwiększamy nasadzenia, natomiast od paru lat mamy problemy z cenami i opłacalnością produkcji, wiec te działania w jakiś sposób muszą być ze sobą powiązane. Ale uważam, że słusznym kierunkiem jest związanie produkcji porzeczki z umowami kontraktacyjnymi i umówienie się co do wysokości ceny – dodaje.

Czy uprawa czarnych porzeczek w systemie ekologicznym wydaje się być obiecującym segmentem rynku? – Na taką produkcję mocno stawiają plantatorzy w Europie Zachodniej, lecz w odróżnieniu od nas mają ustabilizowaną produkcję i inne podejście. W naszym kraju część plantatorów decyduje się przejść z produkcji konwencjonalnej na ekologiczną ze względu na dopłaty – mówi prezes KSPCP.

- Szacujemy, że w Polsce może być ok. 5 proc. gospodarstw zajmujących się produkcją ekologiczną czarnej porzeczki, ale patrząc po tym roku i po sygnałach, które do nas docierają względem cen -wielkość produkcji będzie się zwiększać. Problemem jednak może być zbyt mała liczba zakładów zainteresowanych odbiorem ekologicznych owoców porzeczki – mówi.

Jakie odmiany mogą zachęcić konsumentów do spożycia owoców w formie deserowej? - Gdyby dopracować technologię produkcji owoców w formie szpalerów, jak w przypadku porzeczki czerwonej, to za jedną z ciekawszych odmian uważam ‘Tihope’, ze względu na atrakcyjny wygląd i masę owoców. Polska odmiana ‘Gofert’ charakteryzuje się długimi gronami i dość dużymi owocami, powyżej 1 grama. Owoce zebrane w odpowiedniej fazie dojrzałości nie osypują się i są bardzo smaczne. Jedne cechy wskazują na przydatność tej odmiany do produkcji deserowej, a inne jak np., podatność na szkodniki, zwłaszcza pryszczarka i przędziorka, może spowodować, że plantator nie zdecyduje się na uprawę tej odmiany na rynek deserowy – tłumaczy dr Piotr Baryła.

Na świecie mamy tylko kilka dobrych odmian czarnej porzeczki deserowej, m.in. ‘Bona’ i ‘Big Ben’. Obecnie w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach i w Instytucie Hutton w Szkocji trwają intensywne badania nad poszukiwaniem nowych odmian deserowych i być może wkrótce nowe odmiany będą dostępne dla producentów porzeczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI