Ceny czarnej porzeczki utrzymały rekordowy poziom

Autor: Krystyna Zagórska 31 lipca 2022 15:00

Ceny czarnej porzeczki utrzymały rekordowy poziom Rekordowe ceny czarnej porzeczki w skupach/ fot. shutterstock

- Ceny czarnej porzeczki sięgają 9 zł za kg, czegoś takiego jeszcze w ogóle nie było. To absolutne rekordy  - mówi serwisowi sadyogrody.pl dr hab. Bożena Nosecka, prof. Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej -PIB

Rekordowe ceny czarnej porzeczki w 2022 r.

- Według naszych ocen i GUS, porzeczki czarnej w 2021 roku było troche więcej, ale w 2019 mieliśmy bardzo niskie zbiory. Myślę, że sytuacja ciągnie się od 2019 r., kiedy u nas - największego producenta w świecie, zaczęły sie wyczerpywać zapasy. W 2021 roku też było znacznie mniej czarnej porzeczki w całej Europie - mówi dr hab. Bożena Nosecka.

- Istotnym powodem jest to, że czarna poczeczka ma dużo witaminy C, w związku z powyższym wpływ Covid-19 mógł być wyraźny -mówi. 

Zapotrzebowanie na czarną porzeczkę

- Zwiększył się popyt na czarną porzeczkę. Doszło do podwojenia cen w stosunku do zeszłego roku. Obawiam się tylko, żeby producenci nie sadzili więcej czarnej porzeczki, ponieważ z czarną porzeczką mamy 10 lat niskich cen, potem wchodzimy na wyższy poziom cenowy, producenci dosadzają i pojawia się znów problem - dodaje.

Więcej w materiale wideo:

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI