Ceny aronii jeszcze niższe. Plantatorzy rezygnują ze zbioru

Autor: www.sadyogrody.pl 01 września 2022 20:22

Ceny aronii jeszcze niższe. Plantatorzy rezygnują ze zbioru Niskie ceny aronii w końcówce skupu/ fot. shutterstock

Sytuacja na rynku aronii jest bardzo trudna. Zainteresowania zakupem owoców praktycznie nie ma. Ceny poszły w dół. Część plantatorów zrezygnowała ze zbiorów.

Część zakładów na Lubelszczyźnie jeszcze skupuje aronię. W końcówce zeszłego tygodnia do poniedziałku cena za aronię na skupach wynosiła 1,00 zł/ kg. Od wtorku stawki spadły. Jak informuje nas właściciel skupu, obecnie cena aronii wynosi 0,80 zł/ kg. Na rampach w zakładach - 1,00 zł/ kg.

Niskie ceny aronii 2022

Aronii jest w tym roku sporo, ale nie ma większego zainteresowania ze strony zakładów.

 Ceny skupu do przetwórstwa wynosiły w tym sezonie przewaznie od 0,80 do 1,00 zł/kg za aronię na soki oraz 1,00-1,20 zł/kg za owoce do mrożenia. Ceny pozostały drastycznie niskie biorąc pod uwagę ogromny wzrost kosztów uprawy, w tym środków do produkcji i paliwa.

- Około połowy aronii zestanie nie zebranej ze względu na krótkie terminy przyjęcia przez zakłady, bądź małe plany produkcyjne ze względu na cenę. Zbiór ręczny odpadł całkowicie. Aronia była zbierana maszynowo, ale nie wszyscy zdecydowali się zebrać cały plon. Zainteresowanie aronią jest niewielkie w stosunku do poprzednich lat, nawet o 50 proc. - informują plantatorzy. 

Producenci tracą nadzieję na opłacalność tej produkcji. W internecie pojawiają się zapytania dotyczące firm zajmujących się karczowaniem plantacji aronii. 

Czytaj także: Ceny aronii bardzo niskie. To już koniec skupu?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI