Ceny aronii bardzo niskie. To już koniec skupu?

Autor: SadyOgrody.pl 01 września 2022 08:18

Ceny aronii bardzo niskie. To już koniec skupu? Skup aronii trwa już od ponad tygodnia i w wielu rejonach dobiega końca. / fot. shutterstock

Trwa skup aronii. Ten sezon mimo ogromnych nadziei nie jest zadowalający dla plantatorów - ceny są zdecydowanie zbyt niskie.

Skup aronii 2022

O sytuację na rynku aronii zapytaliśmy dr Pawła Kracińskiego z Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW. Jak kształtują się ceny skupu?

Skup aronii trwa już od ponad tygodnia i w wielu rejonach dobiega końca. - W tym sezonie sytuacja na rynku aronii jest po raz kolejny trudna dla plantatorów, mimo że spodziewano się, iż będzie lepsza. Wysokie ceny innych owoców (np. porzeczek czarnych, malin) dawały nadzieje większe zainteresowanie aronią – jako substytutem, ale niestety tak się nie stało - przyznaje rozmówca. 

Ceny skupu aronii do przetwórstwa wynosiły najczęściej od 0,80 do 1,00 zł/kg w przypadku owoców na soki oraz 1,00-1,20 zł/kg w odniesieniu do aronii kierowanej do mrożenia. Bezpośrednio w zakładach za większe ilości owoców można było wynegocjować nieco lepsze stawki.

Plonowanie aronii 

Dr Paweł Kraciński przyznaje, że ceny otrzymywane przez plantatorów są dużo niższe niż oczekiwania, zwłaszcza że plonowanie często było niezadowalające. - W części kraju, w wyniku niekorzystnego splotu warunków pogodowych (przymrozki, susze), osiągane wydajności były tak niskie, że przy obecnych cenach skupu nie opłacało się zbierać owoców. Dlatego część plantatorów zrezygnowała ze zbioru. Niektórzy rolnicy mieli natomiast problem ze sprzedażą owoców, gdyż zainteresowanie przetwórców aronią jest bardzo niskie. Właściwie większość niechętnie kupowała aronie, gdyż obawiała się o możliwości sprzedaży przetworów. Dlatego zakupy aronii były nieduże i specjalnie używam czasu przeszłego, gdyż niektórzy przetwórcy już zakończyli skup - dodaje ekspert. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI