Burze gradowe dotknęły serbskie plantacje borówek

Autor: www.sadyogrody.pl/ Freshplaza 25 maja 2020 14:44

Burze gradowe dotknęły serbskie plantacje borówek Gradobicie w centralnym regionie rolniczym Serbii dotknęło plantacje borówki/ fot. pixabay

Silny deszcz i gradobicie w centralnym regionie rolniczym Serbii dotknęły plantacje jagód i innych owoców i warzyw. Jest jeszcze za wcześnie, aby dokładnie obliczyć szkody – podaje Freshplaza.

Jak podaje Freshplaza, w ciągu ostatnich trzech lat Serbia straciła około 50 milionów euro z powodu powtarzających się niekorzystnych zjawisk meteorologicznych. Prawie 95% strat odpowiada szkodom wyrządzonym głównie produkcji owoców.

Podobnie jak większość krajów na Bałkanach Zachodnich, władze serbskie rozpowszechniły, wypromowały i znacznie zainwestowały w uprawę borówki amerykańskiej; do tego stopnia, że produkcja Serbii ma wzrosnąć o ponad 30% w nadchodzącym sezonie.

Pomimo burz i gradobicia serbski sektor borówki nadal ma dobre prognozy produkcji, ponieważ serbskie gospodarstwa inwestują w technologię i dostosowały plony do realiów regionu.

Serbia eksportuje głównie borówki amerykańskiej na pobliskie rynki regionu. Dostarcza przesyłki do Rosji, Turcji, rynków Europy Zachodniej i krajów Bliskiego Wschodu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI