Borówki 2022: Jakie kwitnienie i zawiązanie owoców?www.polskiesuperowoce.pl - 27 maja 2022 09:57


Ocena kwitnienia i zawiązania owoców borówki wysokiej przeprowadzona została w hodowlanej kolekcji 36 odmian borówki wysokiej, typu północnego, w Sadzie Pomologicznym Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.

Druga połowa maja to czas kwitnienia plantacji borówki w całej Polsce. Plantatorzy oceniają warunki pogodowe do zapylania kwiatów borówki jako lepsze niż wiosną ub. roku, stan kwitnienia jako bardzo dobry. Trudno jest jeszcze dziś prorokować jakie będą plony. Ocena kwitnienia i zawiązania owoców przeprowadzona została w hodowlanej kolekcji 36 odmian borówki wysokiej, typu północnego, w Sadzie Pomologicznym Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. Dodatkowo na plantacjach we wschodniej, południowo-wschodniej i południowej Polsce. Plantatorzy liczą na dobrą pogodę w czerwcu.

Borówki 2022 - jak wspomóc kwitnienie?

W Skierniewickiej kolekcji odmian nie wystąpiły zapowiadane tej wiosny przymrozki (16-18 maja). Spadki temperatury poniżej zera °C w/w dniach miały miejsce w Centralnej Polsce i innych regionach, które mogły wyrządzić pewne straty w uprawie borówki i innych roślin sadowniczych.

Kwitnienie i zawiązanie owoców borówki wysokiej

Odmiany z „grupy wczesnych” w warunkach centralnej Polski już mają związane owoce (zawiązki), także obfite, czasem za duże, w porównaniu do powierzchni (masy) rozwijających się i istniejących młodych liści. Warunki pogodowe do zapylania kwiatów borówki przez owady w naszej kolekcji były lepsze niż wiosną ub. roku. W tym roku podczas kwitnienia krzewów borówki nie występowały opady atmosferyczne, temperatury powietrza i nasłonecznienie były wyższe.

- Za nami łagodna zima i brak przymrozków. Trudno jest jeszcze dziś prorokować jakie będą plony. To zależy od wielu czynników biotycznych i abiotycznych. Na dzień 24 maja stan kwitnienia odmian z „grupy późniejszych” oceniam na bardzo dobry. Intensywność kwitnienia większości odmian jest o 10-20% wyższa w porównaniu do 2021 r. - mówi dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO, Zakład Hodowli Roślin Ogrodniczych, Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. 

- Korzystając z okazji, życzę sukcesów w uprawie borówki wysokiej naszym producentom, udanych plonów, zbiorów i opłacalnych cen owoców – dodaje prof. Stanisław Pluta.

- W powiecie siedleckim i łukowskim również nie było przymrozków, W zależności od odmiany, kwitnie od 60% do 90%. Sezon na razie przebiega bez większych problemów na plantacjach. Owoców może być dużo – mówi Tomasz Wiewiórka.

{youtube;L-aoGTod5-A}

- W tym roku mamy bardzo sprzyjającą pogodę. Nie, nie było mroźnej zimy i co najważniejsze, że nie było przymrozków wiosennych. Przeszliśmy spokojnie przez tak zwane noce - zimnych ogrodników i zimną Zośkę – bez przymrozków. Jesteśmy pełni kwitnienia. 95% kwiatów rozkwitło. 1 lipca będziemy już w trakcie zbiorów. Tutaj, na południu Polski, zawsze zbieramy wcześniej. Myślę, że będzie dobrze w tym roku - mówi Rafał Powroźnik z Borówkowej Doliny w Nidku, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim.