×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Boguta: Współpraca i determinacja w działaniu kluczowa w 2022 r.

Autor: SS/ www.sadyogrody.pl 31 grudnia 2021 10:53

Boguta: Współpraca i determinacja w działaniu kluczowa w 2022 r. Witold Boguta o wyzwaniach dla sektora ogrodniczego w 2022 r./ fot. PTWP

Nowy rok z wielu powodów będzie ważnym okresem dla naszej branży. Jesteśmy w sytuacji kiedy wiele problemów można jeszcze rozwiązać, logicznie poukładać i w drodze kontrolowanych, ewolucyjnych zmian poprawić sytuację. Niejako dokonać nowego otwarcia. Do tego potrzebna jest współpraca sektora i jego otoczenia - mówi serwisowi sadyogrody.pl Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Witold Boguta zaznacza, że potrzebna jest współpraca sektora i jego otoczenia. - Mówiąc „sektora” mam na myśli nie tylko jego liderów, ale przede wszystkim istotną liczebnie grupę producentów, którzy zrozumieją, że zmiany są konieczne i zechcą dokonywać ich w swojej produkcji i sposobie działania na rynku. Należy mieć nadzieję, że podejmowane przez zespoły Core Team działania zaczną przynosić pierwsze efekty - mówi.

Wyzwania dla branży sadowniczej w 2022 roku

- Potencjalnie dużym wyzwaniem będzie przygotowywanie się do wdrażania koncepcji Zielonego ładu i strategii z nim związanych (Od pola do stołu i Bioróżnorodności). Bez względu na to jakie szczegółowe rozwiązania zostaną ostatecznie przyjęte, ogólne przesłanie tych idei zapewne zostanie zachowane, więc im wcześniej zastanowimy się nad wdrożeniem tak, aby dobrze służyły one naszemu ogrodnictwu, tym lepiej. Zajmuje się tym jeden z zespołów Core Team. Musimy się do tego bardzo dobrze przygotować wychodząc z założenia, że dobrze wdrożony Zielony ład może być szansą. Podejmując działania musimy pamiętając, że nie zaczynamy od zera, że wiele zadań wpisanych do Zielonego ładu było od wielu lat podejmowanych przez polskich ogrodników i dają one efekty. Dwa, a właściwie trzy zespoły zajmują się jabłkiem: prognozami zbiorów, marketingiem oraz podniesieniem krajowej konsumpcji. Elementem tych prac jest wypracowanie koncepcji przekształcenia części sadów w sady sokowe. Ważne zadania stoją też przed zespołami zajmującymi się promocją postaw, zadaniowaniem nauki oraz promocji roli owoców i warzyw w żywieniu człowieka, czyli praktycznym wdrażaniem wspólnie wypracowanej strategii komunikacji i wizualizacji, w pierwszej kolejności przy realizacji projektów promocyjnych - mówi Witold Boguta.

- Duże nadzieje pokładamy w pracy Jagodowego Core Teamu, który w najbliższym czasie ma pracować w trzech podzespołach ds.: opracowania systemu monitorowania nasadzeń, kampanii „Czas na polskie superowoce” oraz zasad współpracy w łańcuchu dostaw. Zapraszam do włączenia się w prace zespołów Core Team - dodaje.

Promocja owoców i warzyw za granicą

- Podobnie jak w 2021 roku, również w 2022, kontynuowana będzie zorganizowana promocja owoców i warzyw, tak w kraju, jak i za granicą. Realizowane działania, w które zaangażowane są praktycznie wszystkie organizacje branżowe sektora, będą finansowane z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz ze środków Unii Europejskiej - zaznacza prezes KZGPOiW.

- Rok 2022 będzie ważnym okresem ostatecznego kształtowania się rozwiązań dotyczących Krajowego Planu Strategicznego, który będzie podstawą do wspierania ogrodnictwa na najbliższe lata, praktycznie do 2030 roku. Jego rozwiązania będą inne niż znane dotychczas zasady uzyskiwania wsparcia z PROW, trzeba będzie się ich nauczyć, aby móc korzystać z pomocy. Myślę, że realnych kształtów zacznie nabierać Krajowa Grupa Spożywcza (Narodowy Holding Spożywczy), co pozwoli nam poznać, na ile będzie ona mogła wpływać na stabilizację rynku - mówi.

- Kolejną, niezwykle ważną sprawą w nadchodzącym roku będzie, zapowiadane przez rząd, zbudowanie i wdrożenie powszechnego systemu ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich. Potrzeby i oczekiwania naszej branży wobec tych rozwiązań są duże. Będziemy też analizować rozwiązania i ewentualne korzyści dla branży wynikające z Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy - zaznacza.

- W wielu powyższych sprawach chcemy przestawiać swoje stanowiska, wnioski i propozycje, chcemy włączyć się w kreowanie rozwiązań. Liczymy na owocną współpracę przede wszystkim z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z jego jednostkami podległymi i nadzorowanymi, a także z szeregiem innych interesariuszy. Wydaje się, że poza bezpośrednimi kontaktami, dobrym forum współpracy będzie Zespół ds. stabilizacji i wsparcia rynku owoców i warzyw Porozumienia Rolniczego. Deklaracje i plany działania Ministerstwa zaprezentowane przez pana Henryka Kowalczyka, Wicepremiera i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi są dobrym prognostykiem na owocną współpracę - podkreśla.

- Zrozumienie, wzajemny szacunek, współpraca i determinacja w działaniu – myślę, że to kluczowe dla nas słowa, nie tylko na najbliższy rok - mówi Witold Boguta.

Czytaj także:

Witold Boguta podsumowuje 2021 rok w branży sadowniczej

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI