Boguta na konferencji "SiO": Europa nie wygra konkurencji na rynku podstawowym produktemAneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl - 07 listopada 2018 10:14


Zarówno jako Europa, jak i Polska musimy szukać szansy w innej produkcji i nowego sposobu funkcjonowania na globalnym rynku. Europa nie ma szansy wygrać konkurencji na rynku podstawowym produktem – mówił Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw podczas debaty inaugurującej na konferencji „Sady i Ogrody”.

Ekspert przyznał, że musimy szukać szansy w produktach niszowych, specjalistycznych. - Powinniśmy postawić na produkcje, która zagwarantuje najwyższą możliwą jakość. W tym momencie jakość powinna być wyznacznikiem działania w Polsce i w całej Europie – tłumaczył.

- Możemy i musimy szukać tych sposobów działania i produktów, w których mamy szanse konkurować na globalnym rynku który wciąż się rozrasta – przekonywał.

Witold Boguta tłumaczył, że zorganizowanie się i koncentracja podaży jest podstawą sukcesu. - Patrząc na Europę, można stwierdzić, że producenci są bardzo dobrze zorganizowani. Niegdyś przed '89 rokiem rolnicy również byli dobrze zorganizowali. Później okazało się, że to zorganizowanie nie jest potrzebne - mówił. 

- Dzisiaj, po prawie 30 latach większość producentów poza mleczarstwem nie jest zorganizowana. Tworzenie grup producentów było obarczone szeregiem obciążeniem. Sytuacja jest w tym momencie bardzo trudna - dodał. 

Często producenci zastanawiają się po co tworzyć grupy. - Nie ma warunków do tego, żeby producenci byli zorganizowani. Na dodatek, trzeba by zapytać producentów, czy jest potrzeba zjednoczenia i wspólnego działania. Oczekiwania wobec grup są bardzo wysokie. A grupy nie zawsze są w stanie im sprostać  - podsumował.