BerryTech 2022. Ochrona chemiczna czy biologiczna?

Autor: Doradca Jagodowy 17 sierpnia 2022 13:33

BerryTech 2022. Ochrona chemiczna czy biologiczna? Malina odm. Rosalita - jedna z testowych odmian maliny w Stacji Badawczo-Wdrożeniowej Boryna / fot. Doradca Jagodowy

Jednym z najważniejszych tematów warsztatów BerryTech 2022, które odbyły się 31 lipca w Starych Olszynach, były kwestie związane z wyborem strategii ochrony upraw jagodowych przed chorobami i szkodnikami. Jest to temat szczególnie ważny w kontekście zmian w dostępności środków ochrony roślin jakie wymuszają zasady  „zielonego ładu” (Green Deal for Europe).

Tą część dyskusji rozpoczął Adam Borzęcki prezentując technologię „zero pozostałości”  w ochronie maliny przed chorobami i szkodnikami w Stacji Badawczo-Wdrożeniowej firmy Boryna. Zdaniem prelegenta bieżący sezon był umiarkowanie trudny w ochronie przed szarą pleśnią oraz grzybami sadzakowymi. Blok stosowanych zabiegów w przypadku tych chorób opierała się na kilku preparatach o różnych mechanizmach działania.

O praktycznych apsektach technologii zero pozostałości opowiadał Adam Borzęcki / fot. Doradca Jagodowy

Rotacja preparatów biologicznych jest bardzo ważnym elementem skuteczności całej ochrony – podkreślał prelegent.

Technologia "zero pozostałości"

W technologii „zero pozostałości” stałym komponentem w programach ochrony przed chorobami są preparaty zawierające laminarynę. Podczas warsztatów efektywność tych preparatów w kontekście budowania naturalnej odporności roślin na choroby omówił Michał Malicki (UPL).

MIchał Malicki (UPL) / fot. Doradca Jagodowy

W bieżącym sezonie największym wyzwaniem w technologii „zero pozostałości” w tunelowej uprawie maliny okazało się utrzymania przędziorka chmielowca poniżej progu szkodliwości. W obiektach Stacji Badawczo Wdrożeniowej Boryna testowano równolegle kilka rozwiązań bezpozostałościowych.

W dyskusji poświęconej ochronie chemicznej maliny i truskawki przed szarą pleśnią i antraknozą głos zabrał Radosław Ptaszek (Syngenta), który przypomniał technikę stosowania sprawdzonych standardów.

Na stosiku frimy Syngenta można było podyskutować nad sprawdzonymi chemicznymi rozwiązaniami zwlaczania agrofagów / fot. Doradca Jagodowy

W kontekście zwalczania szkodników głos zabrał Paweł Jesiotr (Belchim), który precyzyjnie omówił technikę eliminacji przędziorków oraz roztocza truskawkowca w uprawach jagodowych. W dyskusji poświęconej chemicznej technologii zwalczania szkodników w uprawach jagodowych głos zabrała również Justyna Wasiak (Sumi Agro) prezentując skuteczne i sprawdzone rozwiązania do walki z przędziorkami i roztoczem truskawkowcem.

Paweł Jesiotr z firmy Belchim / fot. Doradca Jagodowy

Miłym akcentem podsumowującym dyskusję na temat wyboru strategii ochrony pomiędzy biologiczną i chemiczną było wspólne wystąpienie Janusza Maruszewskiego, plantatora truskawki i maliny z Lubelszczyzny oraz Pierre Boulet (AScrop) właściciela produktów do ochrony biologicznej. Prelegenci zaprezentowali wspólną inicjatywę, której efektem końcowym były owocowe lody rzemieślnicze „zero pozostałości”. Cieszą takie inicjatywy, które tworzą kolejne etapy technologii jagodowej.

Skuteczne ograniczenie grzybów sadzakowych jest jednym z największych wyzwań w tunelowej uprawie maliny / fot. Doradca Jagodowy

W ramach BerryTech 2022 testowano różne metody zwalczania przędziorka - m.in. introdukcję drapieżnych roztoczy / fot. Doradca Jagodowy

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI