×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

BerryTech 2021: W malinowych tunelach zbiory wciąż trwają (zdjęcia)

Autor: Doradca Jagodowy 19 października 2021 10:15

Ostanie przymrozki w większości rejonów Polski zakończyły zbiory malin z upraw w otwartym gruncie. Biorąc pod uwagę, iż bieżący sezon był mocno opóźniony na roślinach pozostała jeszcze znaczna ilość owoców.

W uprawach tunelowych zbiory maliny wciąż trwają a ubiegłotygodniowe spadki temperatury, chociaż lokalnie dochodziły przy gruncie do minus 6 st. C, nie wyrządziły większych szkód. U niektórych późnych odmian potencjał jest jeszcze tak duży, iż przy sprzyjających warunkach pogodowych zbiory potrwają co najmniej do połowy grudnia.

Maliny w uprawie tunelowej

Biorąc pod uwagę wciąż dobrą koniunkturę w handlu owocami maliny w jakości deserowej, te kilka dodatkowych tygodni zbiorów może przynieść plantatorowi dość pokaźny przychód. Jest to kolejny dowód przemawiający na korzyść inwestycji w uprawę tunelową.

W pochmurne jesienne dni, gdy temperatura powietrza często nie przekracza 10 st. C szczególnej uwagi wymaga zarządzanie klimatem wewnątrz obiektów tunelowych. Aby przyspieszyć wyrastanie i dojrzewanie owoców plantatorzy często decydują się na całodobowe przetrzymywanie tuneli zamkniętych. Z fizjologicznego punktu widzenia takie postepowanie nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Przy stałym zamknięciu bramownic wewnątrz tunelu utrzymuje się bardzo wysoka wilgotność powietrza, sprzyjająca rozwojowi chorób grzybowych (głównie szarej pleśni) oraz ograniczająca możliwość pobierania składników pokarmowych przez rośliny. W szczelnie zamkniętych obiektach spada również koncentracja dwutlenku węgla, co pogarsza wydajność fotosyntezy. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zastosowanie dwu-trzech krótkich cykli przewietrzających tunele, tak aby unormować wilgotność powietrza wewnątrz obiektów.

Ochrona maliny tunelowej

Jednym z głównych zadań projektu BerryTech 2021 było sprawdzanie i ewentualna modyfikacja technologii „zero pozostałości”. Trzon zabiegów w zakresie ochrony przed chorobami stanowiły preparaty biologiczne Polyversum WP (100-200 gram na ha) oraz Julietta (2,5 kg na ha) wspomagane każdorazowo dodatkiem preparatów budujących naturalna odporność roślin zawierających laminarynę (Vaxiplant/Nutivax 1,0 l/ha) natomiast w zakresie ochrony przed szkodnikami preparat biologiczny MiteMine (2-3 l na ha) oraz nawóz krzemowy Potasil Plus Krzem (2,0-4,0 litr na ha).

Drugim ważnym elementem badań projektowych była optymalizacja uprawy maliny w podłożu Carbomat na bazie węgla brunatnego (Carbohort). Podłoże to było testowane z dodatkiem kilku materiałów modyfikujących parametry wodno-powietrzne węgla. Uzyskane wyniki są na tyle obiecujące, iż nowe podłoże trafi w przyszłym roku do wdrożenia produkcyjnego w kilku lokalizacjach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI