BerryTech 2021: ponowna wizyta w uprawie tunelowej truskawki powtarzającej

Autor: Zespół Doradcy Jagodowego 25 września 2021 11:32

W bieżącym tygodniu zespól Doradcy Jagodowego ponownie zawitał w gospodarstwie Rafała Popławskiego w miejscowości Wychódźc, gdzie w dniach 01-02 sierpnia br. gościli uczestnicy warsztatów szkoleniowych tegorocznej edycji projekty BeryTech 2021.

Warsztatowe dyskusje technologiczne, oprócz szeroko omawianych problemów technologii uprawy w gruncie, skupiły się nad uprawami bezglebowymi w kokosie (Ceres) oraz w podłożu Carbomat na bazie węgla brunatnego. Uczestnicy mieli okazję zgłębiać tajniki bezglebowej uprawy truskawki powtarzającej na przykładzie nasadzenia odmiany Hademar założonej z sadzonek „midi tray” dostarczonych przez szkółkę Flevoplnt, posadzonych początkiem kwietnia w zagęszczeniu 8 roślin na metr bieżący maty.

Lepszy plon z upraw tunelowych truskawki

Bieżący sezon jest bardzo trudny dla plantatorów truskawki powtarzającej uprawianej w odkrytym gruncie: zimna wiosna utrudniająca prawidłowy start roślin, majowe i czerwcowe upały odbijające się negatywnie na kwitnieniu roślin oraz długotrwałe i obfite opady z przełomu sierpnia i września przekreśliły szanse na dobre plony na większości plantacjach. Uprawa tunelowa uchroniła rośliny przed skutkami większości niekorzystnych warunków pogodowych. W technologii tunelowej największym problemem okazały się majowe i czerwcowe upały, które na wielu plantacjach zahamowały inicjacje pąków kwiatowych i zminimalizowały kwitnienie truskawki w drugiej części sezonu.

W tunelu Rafała Popławskiego zastosowano innowacyjny system stymulacji roślin w którym użyto blok zabiegów antystresowych (m. in. Maxi Grow, Asahi oraz Kinactiv Initial) dzięki czemu w drugiej dekadzie września truskawki wciąż intensywnie kwitną i owocują. Zgodnie z danymi uzyskanymi od właściciela plantacji na dzień odwiedzin plon owoców handlowych zżeranych z roślin dochodził do 1500 gram z rośliny.

W omawianej uprawie tunelowej wdrażano również technologię „zero pozostałości” której trzon zabiegów w zakresie ochrony przed chorobami stanowiły preparaty biologiczne Polyversum WP (100-200 gram na ha) oraz Julietta (2,5 kg na ha) wspomagane każdorazowo dodatkiem preparatów budujących naturalna odporność roślin zawierających laminarynę (Vaxiplant/Nutivax 1,0 l/ha) natomiast w zakresie ochrony przed szkodnikami preparat biologiczny MiteMine (2-3 l na ha) oraz nawóz krzemowy Potasil Plus Krzem (2,0-4,0 litr na ha).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI