×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Belgijscy sadownicy załamani. "Ceny jabłek są dramatyczne"

Autor: freshplaza.com 28 lutego 2023 14:59

Belgijscy sadownicy załamani. "Ceny jabłek są dramatyczne" To niepewne czasy dla belgijskich sadowników. / fot. shutterstock

To niepewne czasy dla belgijskich sadowników. - To wspaniały zawód, ale w obecnej sytuacji czasami zastanawiam się, jak sobie z tym wszystkim poradzę. Jabłka to w tym roku katastrofa, a gruszki pokrywają koszty produkcji – mówi sadownik Bert Morren.

Zdaniem sadownika, sytuacja z gruszkami nie jest taka zła. - Ale też nie jest najlepiej. Zeszły rok był dobry, w tym roku po prostu dajmy sobie radę. Gruszki zebrane na czas dobrze się trzymają. Gruszki zebrane później nie powinny być przechowywane zbyt długo - wyjaśnia. 

Ceny jabłek w Belgii dramatycznie niskie

Jednak to sytuacja na rynku jabłek przyprawia o ból głowy belgijskiego producenta. - Ceny są dramatyczne i obawiam się, że utrzymają się do końca sezonu. Na szczęście wszystkie moje jabłka już się skończyły. Sissi Red zwykle sprzedają się w miarę dobrze, ale nawet ta sprzedaż była w tym roku rozczarowująca. Zazwyczaj na rynku jest jeszcze miejsce na to letnie jabłko - dodaje. 

- Co najmniej dziesięć procent jabłoni w mojej okolicy zostało wyrwanych z korzeniami. Jeśli sytuacja się nie poprawi wszystkie znikną za pięć lat” — kontynuuje Bert.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI