Belgia: Sadownicy zmagają się z oparzeniami słonecznymi na jabłkach i gruszkach

Autor: www.vilt.be 11 sierpnia 2020 15:11

Belgia: Sadownicy zmagają się z  oparzeniami słonecznymi na jabłkach i gruszkach Owoce są poparzone przez bardzo ostre promienie słońca/ fot. redakcja sadyogrody

Jak informuje vilt.be, po raz kolejny fala upałów nawiedziła Belgię powodując spustoszenie w tamtejszych sadach. Owoce są poparzone przez bardzo ostre promienie słońca, w wyniku czego owoce z jabłoni i grusz nie nadają się już do sprzedaży. Obecnie szacuje się, że 20 do 30 procent upraw jest uszkodzonych.

Tak upalne lato nawiedziło Belgię już drugi rok z rzędu. -Ostre słońce obecne w ostatnich dniach pali owoce, na których w efekcie powstają brązowe plamy, przez co owoce nie mogą być przeznaczone do sprzedaży - podaje vilt.be.

- W tej chwili szacuję straty na około 20 kilka procent. Oczywiście musimy poczekać do końca fali upałów, aby sporządzić ostateczny bilans -mówi jeden z tamtejszych sadowników.

Najbardziej ucierpiały plantacje zwrócone na zachód. Sytuację bacznie obserwuje Centrum Testowe Uprawy Owoców w Kerkom, niedaleko Sint-Truiden. 

Perspektywy nie są dobre - mówi dyrektor Jef Vercammen, Het Belang van Limburg. - Brakuje wilgoci. Jedyne, co mogą zrobić sadownicy, to nie skosić traw między drzewami i poczekać, aby po fali upałów oszacować dokładne szkody - mówi.

W 2019 roku wielu sadowników musiało także borykać się z konsekwencjami poparzeń słonecznych. RMI określił upały zeszłego lata jako „wyjątkowe ”, uznając oparzenia słoneczne i suszę za katastrofę rolniczą. Następnie rząd flamandzki przeznaczył 20,7 mln euro.

Więcej na www.vilt.be

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI