Aronia 2022: Niskie ceny i krótki skup

Autor: Krystyna Zagórska 08 września 2022 20:42

Aronia 2022: Niskie ceny i krótki skup Sezon aroniowy rozczarował producentów/ fot. shutterstock.com

Tegoroczne zbiory aronii to wielka porażka producentów, bowiem nadzieje na zwrot poniesionych kosztów na uprawę tej rośliny okazały się złudne.

O ocenę sytuacji na rynku aronii zapytaliśmy Piotra Nowaka- prezesa Grupy Producentów Owoców Jagodowych Korab Garden, a jednocześnie członka Komisji Rewizyjnej Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „ Aronia Polska”.

Aronia 2022 - sezon rozczarował plantatorów

Brak większego zainteresowania zakupem owoców, niskie ceny wyjściowe (które zresztą wraz ze zwiększonymi dostawami obniżane były z dnia na dzień) i krótki czas skupu surowca doprowadziły do wielkiego chaosu w poszukiwaniu przez plantatorów możliwości zbytu tego produktu.

- Przedstawiciele naszej organizacji producentów przed zbiorami prowadzili rozmowy z jednym z największych zakładów przetwórczych w Polsce dotyczące warunków sprzedaży aronii. Ustalono, że możliwości zakupu owoców przez tę firmę w zasadzie pokrywały się z potrzebami sprzedażowymi członków Zrzeszenia zarówno w uprawie ECO jak i konwencjonalnej. Tuż po spotkaniu nasz przedstawiciel przekazał kierownictwu tej firmy przetwórczej imienną listę członków z deklarowaną ilością owoców aronii, które miały być dostarczone w okresie tegorocznych zbiorów. W ślad za tym przysłano nam do podpisu umowy dotyczące tej kwestii. Przetwórnia rozpoczęła skup owoców w dniu 19 sierpnia, a już po zaledwie kilku dniach rozpoczęły się kłopoty z odbiorem zadeklarowanych wcześniej owoców. W międzyczasie od jakże niskiej ceny otwarcia 1,30 zł/kg (dalekiej od pokrycia kosztów produkcji) systematycznie obniżano stawkę skupu aż wreszcie w dniu 29 sierpnia zaprzestano całkowicie odbierać owoce, w tym także od członków Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii - mówi w rozmowie z serwisem sadyogrody.pl Piotr Nowak.

Co prawda w Internecie ukazywały się jeszcze ogłoszenia o zakupie aronii w cenie 0,80-0,85 gr/kg , ale były to zapotrzebowania na owoce do mrożenia, które jednak w większości nie nadawały się do tego celu ze względu na uszkodzenia spowodowane długotrwałą suszą.

- Zarówno ja jak i inni koledzy zrzeszeni w KZPA posiadający plantację tych niezwykle wartościowych i docenianych w wielu nawet odległych krajach owoców czujemy się „wystawieni do wiatru” przez przemysł przetwórczy, a w szczególności przez firmę, która deklarowała skupić nasze plony - komentuje Piotr Nowak.


Dostępne szacunki wskazują, że na polach w naszym kraju pozostało na krzewach ok. 50% owoców aronii.

Wielu plantatorów poczyniło kosztowne inwestycje, a także poniosło spore wydatki na utrzymanie pracowników, zakup środków i nawozów, paliwa i inne z nadzieją, że koszty te zwrócą się w okresie zbiorów i sprzedaży efektów naszej pracy. Przygnębienie wśród producentów jest więc przeogromne. To zwykła łobuzerka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI