Aronia 2022: Ceny będą wysokie?

Autor: SadyOgrody.pl 22 sierpnia 2022 14:00

Aronia 2022: Ceny będą wysokie? Wkrótce ruszą zbiory aronii. Póki co trudno o rzetelne informacje dotyczące potencjalnych cen jednak oczekiwania plantatorów są wysokie. / fot. shutterstock

Wkrótce ruszą zbiory aronii. Póki co trudno o rzetelne informacje dotyczące potencjalnych cen jednak oczekiwania plantatorów są wysokie.

Ceny skupu aronii 2022

Wkrótce ruszą zbiory aronii. Póki co próżno szukać informacji na temat proponowanych cen skupu. Jedno jest pewne, oczekiwania plantatorów są wysokie. Nic w tym dziwnego, tym bardziej, że znacznie wzrosły koszty produkcji i zbioru.

Wysokie oczekiwania wobec cen aronii w skupach

W ubiegłym roku średnia cena skupu aronii wynosiła 1,1-1,2 zł/kg. Zobacz: Aronia 2021 - z jakimi stawkami rusza skup?

Obecnie mówi się o stawkach na początku skupu sięgających 1,3-1,6 zł/kg. Zdaniem plantatorów w tym sezonie ceny nie powinny być niższe niż 2 zł/kg. W przeciwnym razie trudno będzie mówić o opłacalności produkcji. 

Wysoki popyt na czarną porzeczkę i wysokie stawki budzą nadzieje na podobny scenariusz w przypadku skupu aronii. Wśród plantatorów pojawiają się informacje, że przetwórcy nie zakupili odpowiedniej ilości czarnych porzeczek w związku z czym zainteresowanie aronią będzie wysokie. 

Może się jednak okazać, że przetwórstwo będzie próbowało maksymalnie zdołować ceny, tak jak ma miejsce w przypadku malin: Maliny 2022: Ceny dosięgają dna. Będzie jeszcze taniej?. W najbliższym czasie sytuacja się wyklaruje. 

Zobacz: Aronia 2022 - jakie zawiązanie owoców?

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI