Aronia 2021 - z jakimi stawkami rusza skup?

Autor: kz/ www.sadyogrody.pl 19 sierpnia 2021 16:12

Aronia 2021 -  z jakimi stawkami rusza skup? Rozpoczęły się zbiory aronii/ fot. sadyogrody

Rozpoczynają się zbiory aronii i rusza pierwszy skup. Plonowanie krzewów jest w tym roku mocno zróżnicowane. Lepszych plonów oczekują plantatorzy z Polski Centralnej, natomiast zdecydowanie słabiej jest na północy kraju i Podlasiu.

W tym roku plony aronii zapowiadają się na zróżnicowanym poziomie w zależności od regionu kraju. Jak informuje Andrzej Karolak, prezes Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA, w Centralnej Polsce owocowanie jest dobre, na Lubelszczyźnie średnie, natomiast na północy kraju i Podlasiu słabe a nawet bardzo słabe. Wyższe plony będzie można uzyskać z plantacji, gdzie wiosną i latem wystąpiło więcej opadów.

- Trudno przewidzieć ile owoców zostanie faktycznie zebranych, ale plonów będzie około 40 proc. w porównaniu z rokiem normalnego owocowania – mówi Andrzej Karolak.

Aronia - jakie ceny za kg na skupie?

Pierwszy skup aronii rusza dziś z ceną wyjściową 1,20 zł/kg. W zeszłym sezonie zakłady na starcie proponowały 1,00 zł/kg – cenę nie pokrywającą kosztów produkcji.

Nie wiadomo czy stawki wzrosną w dalszej części sezonu, ale zapotrzebowanie na ten owoc na pewno jest duże. Zakłady nie zakupiły wystarczającej ilości czarnej porzeczki, a aronia jest ostatnim ciemnym owocem, który można pozyskać na cele przetwórcze.

 

Chcesz sprzedać owoce? Dodaj ogłoszenie na GieldaRolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI