×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Andziak, SPT: w drugiej części sezonu truskawki będą poszukiwane

Autor: www.sadyogrody.pl/ Krystyna Zagórska 07 lipca 2020 14:20

Andziak, SPT: w drugiej części sezonu truskawki będą poszukiwane dr Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki/ fot. PTWP

- Początek sezonu zapowiadał się bardzo nieciekawie. Z niepokojem obserwowaliśmy sytuację w Europie w związku z wirusem i wprowadzanymi obostrzeniami. We Włoszech i Hiszpanii nie było komu kupować owoców. U nas sytuacja napawała pewnym optymizmem, ponieważ sezon rozpoczął się po głównej fali zachorowań i część zakazów została już zniesiona. W związku z tym konsumenci szukali pierwszych polskich owoców – mówi serwisowi sadyogrody.pl dr Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki.

- Truskawka weszła na rynek w dobrym momencie. Ceny owoców na początku sezonu były wysokie w porównaniu z poprzednimi latami. Mieliśmy spory odzew ze strony importerów, także zapowiadał się całkiem dobry rok eksportowy dla truskawki oraz udany sezon pod względem plonowania. Na początku były problemy z pracownikami do zbiorów, ale po rozmowach z rządem, utrudnienia zostały zlikwidowane. Usprawniono przekraczanie granicy. Na niektórych plantacjach pracowników jednak nie było za dużo. Natomiast głównym problemem w tym sezonie okazała się pogoda – mówi dr Janusz Andziak.

I dodaje, że w tym roku producentów dopadły wszystkie plagi. - Zaczęło się od suszy na wiosnę. Następnie przyszła fala przymrozków, ale ona w truskawce nie wyrządziła tak dużych szkód. Opady deszczu niestety przyszły w najgorszym momencie – w trakcie zbiorów owoców na plantacjach tradycyjnych w polu. Jakość truskawek z tygodnia na tydzień się pogarszała. Praktycznie eksport zamarł. Na rynku krajowym nagle okazało się, że truskawki jest za dużo, co spowodowało spadki cen. Konsumenci zaczęli spożywać mniej truskawki. Z perspektywy producentów ten sezon możemy zaliczyć do nieudanych albo bardzo nieudanych – mówi.

- W ciągu trzech tygodni ilości opadów były bardzo duże i w niektórych rejonach plantatorzy skończyli zbiory truskawek około tydzień - półtora tygodnia przed terminem – zaznacza.

- Lepsza sytuacja jest w przypadku odmian najpóźniejszych typu Malwina. Później zaczną się truskawki powtarzające, czyli owocujące od połowy lipca- sierpnia do pierwszych mrozów. W poprzednich sezonach nie było dużego zainteresowania truskawkami powtarzającymi. W tym roku to się zmieni. Konsumenci nie mieli okazji spróbować dużo bardzo dobrych jakościowo truskawek i ten głód truskawkowy jest jeszcze duży. Truskawki w drugiej części sezonu będą poszukiwane w tym roku – podsumowuje dr Janusz Andziak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI