Andriy Yarmak, FAO: Gruzja bardzo dynamicznie rozwija produkcję borówek

Autor: sadyogrody.pl 18 marca 2018 10:37

Andriy Yarmak, FAO: Gruzja bardzo dynamicznie rozwija produkcję borówek fot. shutterstock

Andriy Yarmak, ekonomista z Centrum Inwestycyjne FAO, na swojej stronie na Facebook'u informuje o dynamicznym rozwoju upraw borówki amerykańskiej w Gruzji.

Produkcja borówki w Gruzji rozwija się bardzo szybko. Pomimo tego, że uprawia ją tylko 12-15 rolników, całkowita powierzchnia przekroczyła już 150 hektarów. W konsekwencji przeciętny rolnik ma więcej niż 10 hektarów borówek - pisze Andriy Yarmak.

Trzeba zwrócić uwagę, że tylko w 2017 roku obszar ten wzrósł o 63%. Oznacza to, że dość potężni inwestorzy zaczęli się łączyć z tym procesem (zgodnie z lokalnymi standardami).

Nie jest to zaskakujące, ponieważ cena na rynku krajowym w 2017 roku wyniosła 3,5 USD za kg, co czyniło tę borówkę bardzo atrakcyjną dla producentów. Drugim ważnym czynnikiem jest plan państwowy "Plant the Future", w którym państwo zwraca część poniesionych nakładów inwestycyjnych, w tym koszty za zakup materiału nasadzeniowego i  nawadniania kroplowego.

Innym ważnym aspektem jest to, że w Gruzji jest wiele gleb, które są idealne dla borówki na poziomie pH. Ale problemem jest wybór odmian, ponieważ klimat jest tam bardzo specyficzny. Głównie sadzoną odmianą jest Legacy, w mniejszym stopniu - Duke i Chandler.

Ponieważ rynek rosyjski jest otwarty dla Gruzji, zdali oni sobie już sprawę z tego, że można zarobić dobre pieniądze na eksporcie borówek. Funkcjonują już dwie duże firmy, które konsolidują wolumeny, sortują, pakują i sprzedają borówki na eksport.

W ubiegłym roku borówki sprzedawano w cenie 4-5 USD za kg do Rosji, a nawet do Emiratów za 6 USD za kg! Wielkość eksportu do tej pory jest niska - około 100 ton, głównie w Federacji Rosyjskiej (w OAE - 6 ton), ale będzie rosnąć- pisze Yarmak.

Jednocześnie analityk nie uważa Gruzji za bezpośredniego konkurenta dla Ukrainy na międzynarodowym rynku borówki amerykańskiej. Jest jednak przekonany, że ten sektor w Gruzji będzie się rozwijał bardzo aktywnie, a powierzchnia upraw wzrośnie o 100 hektarów w najbliższych latach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI