Agrosimex: Jaka sytuacja po przymrozkach?Aneta Gwara-Tarczyńska - 20 maja 2022 20:07


Wszyscy myśleliśmy, że będzie w tym roku klęska urodzaju ale okazuje się, że po dwóch nocach z przymrozkami owszem niektóre sady wymagają przerzedzania ale są również sady, które wymagają działań podtrzymujących zawiązki - mówił Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex podczas otwarcia Centrum Ogrodniczego w Sadkowicach.

- Pamiętajmy, że te zawiązki u których spadły płatki są bardziej wrażliwe na przymrozki niż te które są jeszcze otwarte. Widać ewidentnie, że w Gali, Goldenie czy kwaterach późniejszych gdzie jeszcze były  otwarte kwiaty to zawiązki są zdrowe. Zawiązki których kwiaty były już przekwitnięte zostały trochę uszkodzone. Nie należy dramatyzować bo w większości przypadków plon będzie ale owoce mogą być uszkodzone przez przymrozek. Stąd też nasze zalecenia dotyczące zastosowania preparatów giberelinowych - dodał. 

O tym jak ochronić uprawy przed przymrozkami przeczytasz w artykule: Przymrozki w sadownictwie 2022 – jak ratować plony?

Na początku kwitnienia ewidentnie wegetacja była nieco opóźniona. - Natomiast warunki do zapylenia i zawiązania były rewelacyjne. Zastanawialiśmy czy przy takim mocnym kwitnieniu i dobrych warunkach do zawiązania wskazane są zabiegi do poprawy zawiązania. Jednak rozsądek i doświadczenia podpowiada, żeby zrobić wszystko co możliwe żeby poprawić to zawiązanie i pomóc roślinom żebyśmy ten plon mieli i w dalszej kolejności decydowali o jego wielkości. Mam na myśli przerzedzanie - mówił doradca. 

- W ostatnich dniach byłem w Sandomierzu, gdzie nie było przymrozków. Niestety większość Red Deliciousa posypała się tak, że zostały pojedyncze zawiązki bez przerzedzania. Jonagoldy są natomiast w przemienności. Wcale tak nie jest, że przy dobrej pogodzie i dobrym kwitnieniu sadów będzie klęska urodzaju. Zdecydowanie nie. Przed nami jeszcze opad zawiązków i w wielu sadach będzie bardzo obfity - tłumaczył Robert Binkiewicz. 

Parch jabłoni i szkodniki 

Doradca przyznał, że połowa parcha jeszcze czeka na wysiew.- Regularnie co tydzień przeprowadzamy monitoring i sprawdzamy na jakim poziomie są wysiewy. Wynika z nich, że połowa zarodników jeszcze jest do wysiania - mówił. 

Fotorelacje z otwarcia Centrum Ogrodniczego w Sadkowicach obejrzysz tu: Agrosimex otworzył Centrum Ogrodnicze w Sadkowicach

Robert Binkiewicz przyznał, że pułapki na owocówki - jabłkóweczkę i południóweczkę - i zwójki powinny być już wywieszone dlatego, że po przymrozkach które za nami zapowiadane są ciepłe noce.

- Już wczoraj (red. w czwartek 19.05) pojedyncze motyle zaczęły się odławiać więc można przewidywać, że w połowie przyszłego tygodnia będą masowe loty owocówki. Zachęcam na obserwacji na podstawie własnych pułapek - podsumował doradca firmy Agrosimex.