Ziemniaki przetrwają kryzys klimatyczny dzięki innowacyjnym uprawomTVP Info - 06 marca 2020 12:53


Uczeni przekonują, że dzięki innowacyjnym uprawom ziemniak będzie jednym z nielicznych warzyw, które zdołają przetrwać kryzys klimatyczny - podaje TVP Info.

Niepozorny ziemniak jest skarbnicą witamin i mikroelementów. Zawiera prawie wszystkie istotne dla naszego zdrowia składniki odżywcze.

Na początku XX wieku naukowcy zaczęli pracować nad łączeniem genów różnych odmian ziemniaków. Te dzikie mogą stanowić odpowiedź na jeden z najbardziej palących problemów współczesnego świata, jakim jest kryzys klimatyczny. Tradycyjnie uprawiany ziemniak jest bowiem wrażliwy na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Ostatnie badanie wykazało, że w wyniku zmian klimatu do 2085 roku może nastąpić zmniejszenie do 26 proc. globalnych plonów bulw. Tworzenie innowacyjnych upraw i nowych gatunków odpornych na te zmiany i wykazujących szczególnie pożądane cechy, takie jak tolerancja na mróz, suszę i wzrost temperatury, mogą sprawić, że ziemniak – roślina będąca skarbnicą witamin i mikroelementów – stanie się warzywem przyszłości.

Więcej TVP Info.