×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zakup miału węglowego - jak i gdzie złożyć wniosek?

Autor: PAP 20 października 2022 09:31

Zakup miału węglowego - jak i gdzie złożyć wniosek? Zakup miału węglowego - jak złożyć wniosek?/ fot. shutterstock

Wnioski rolników chcących kupić miał węglowy w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) będą rozpatrywane w kolejności nadchodzących zgłoszeń i będą podlegać weryfikacji - tłumaczy resort rolnictwa. Dodano, że wniosek trzeba będzie złożyć poprzez stronę internetową PGG.

Resort rolnictwa poinformował w środę na swojej stronie internetowej, że Polska Grupa Górnicza uruchamia program sprzedaży miałów energetycznych dla krajowego rolnictwa. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze informacje PAP w tej sprawie.

Zobacz:

Miał energetyczny dla rolników. PGG rusza ze sprzedażą

Miał węglowy dla rolników

Jak wyjaśniono, program jest przeznaczony dla producentów rolnych, których źródła grzewcze są zasilane węglem kamiennym. Sprzedawany będzie miał energetyczny o wartości opałowej 19-23 MJ/kg z kopalń PGG.

Resort przekazał, że PGG uruchamia specjalną stronę internetową do obsługi sprzedaży węgla dla producentów rolnych z opcją rejestracji i obsługi zgłoszeń. Na stronie udostępniony jest m.in. szczegółowy regulamin programu sprzedaży, a także elektroniczny system składania wniosków o zakup miału na potrzeby produkcji rolnej. Wymagane w procedurze zakupowej dokumenty będzie można składać również w wersji elektronicznej.

Zakup miału - jak złożyć wniosek?

Dodano, że wniosek o zakup miału trzeba będzie złożyć za pośrednictwem: https://www.pgg.pl/strefa-klienta .

Resort rolnictwa zastrzegł, że wnioski rolników będą rozpatrywane w kolejności nadchodzących zgłoszeń. Będą podlegać weryfikacji, po czym PGG ma niezwłocznie uruchomić sprzedaż opału.

"Każdy z zarejestrowanych wnioskodawców otrzyma od Polskiej Grupy Górniczej S.A. ofertę zakupu z jednolitą dla wszystkich uczestników programu ceną sprzedaży, uwzględniającą aktualne wskaźniki rynkowe, skalkulowane z wyłączeniem marż pośredników i innych kosztów wynikających z wydłużonego łańcucha dystrybucji węgla. W ofercie zostaną wyszczególnione m.in. miejsce odbioru opału, jego ilość, cena oraz parametry jakościowe węgla" - dodano.

Jak informował PAP prezes PGG Tomasz Rogala, do końca roku producenci rolni będą mogli nabyć w tej formule 300 tys. ton miałów energetycznych. Taka sama ilość została zarezerwowana na 2023 r.

Miał węglowy - do kiedy nabór wniosków?

Wnioski mają być przyjmowane do końca października (z możliwością wydłużenia lub skrócenia tego terminu, kiedy np. limit węgla zostanie wyczerpany) i będą weryfikowane według kolejności wpływu.

O tym, że PGG przygotuje ścieżkę sprzedaży 600 tys. ton węgla dla rolników, informował w końcu września br. na Twitterze wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Wcześniej, podczas wrześniowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział PAP, że rząd przygotowuje rozwiązania, pozwalające na szybsze kupno i dostarczanie węgla dla rolników produkujących m.in. w szklarniach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI