Wysokie ceny truskawek z pionowej farmy w USA

Autor: Związek Sadowników RP za EastFruit 18 marca 2022 08:50

Wysokie ceny truskawek z pionowej farmy w USA Bowery ma obecnie dwie farmy pionowe i buduje trzy kolejne. / fot. za Związek Sadowników RP

Bowery Farming Inc., największa pionowa farma w USA, która od siedmiu lat uprawia sałatę i zioła, zdecydowała się rozszerzyć swoją ofertę truskawek ogrodowych - donosi EastFruit powołując się na Bloomberg.

Projekt Berry to najnowsza inicjatywa założyciela Bowery, Irvinga Fane'a, który był w stanie zebrać od inwestorów około 650 milionów dolarów, aby go uruchomić. Fane jest dosłownie fanatykiem rolnictwa wertykalnego, które, jak twierdzi, jest wielokrotnie wydajniejsze niż uprawa na polach.

Zawrotne ceny białych truskawek w Hiszpanii

Bowery ma obecnie dwie farmy pionowe i buduje trzy kolejne. W lutym firma ogłosiła przejęcie firmy Traptic Inc., która rozwijała sterowane przez sztuczną inteligencję roboty do zbioru truskawek w ogrodzie. Celem przejęcia było opracowanie technologii do pracy z szeroką gamą produktów oraz poszerzenie asortymentu tego, co można uprawiać w pionowej farmie (pomidory, inne jagody, papryka słodka, ogórki itp.).

Truskawki uprawiane w pionowej farmie 

Bowery nie jest pierwszą pionową farmą w USA, która uprawia truskawki. Co więcej, nie była nawet pierwsza w swoim rodzinnym mieście (Kearney, New Jersey). Na przykład konkurencyjna farma Oishii uprawia truskawki od 2018 r., a teraz rozważa dodanie do swojej oferty melonów, słodkiej papryki i pomidorów.

Oishii dostarcza truskawki ogrodowe odmiany Omakase, którą do Kearny przywiózł z Alp Japońskich współzałożyciel Hiroki Kogoi. - Oczekuję, że w przyszłości wiele firm podąży naszą ścieżką. Naszą zaletą pozostanie jednak to, że oferujemy truskawki  specjalnej odmiany japońskiej - mówi H. Koga. 

Jak donosi Bloomberg, przyjemność spróbowania truskawek z pionowej farmy nie jest jeszcze tania. Bowery planuje sprzedawać swoje jagody tylko w wybranych sklepach lub restauracjach po 15 dolarów za opakowanie (około 227 gramów). Ale to nawet mniej, niż cenią  ich konkurenci z Oishii, których produkty kosztują konsumentów 50 dolarów za pudełko ośmiu owoców!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI