Wielka Brytania: Brak pracowników przyspiesza wykorzystywanie robotów przy zbiorach

Autor: www.agri-epicentre.com 26 sierpnia 2020 11:25

Wielka Brytania: Brak pracowników przyspiesza wykorzystywanie robotów przy zbiorach Brytyjskie konsorcjum Agri-EPI zamierza skupić się na automatyzacji zbioru/fot.shutterstockcom

W Wielkiej Brytanii z powodu narastającego problemu jakim jest niedobór siły roboczej w rolnictwie utworzono duże konsorcjum rolno-spożywcze Agri-EPI, pracujące nad przyspieszeniem wykorzystania robotyki i automatyzacji do zbierania i pakowania miękkich owoców i warzyw.

Brytyjskie konsorcjum Agri-EPI zamierza skupić się na automatyzacji zbioru i pakowania w obliczu kurczącej się siły roboczej. Organizacja planuje przetestować kilka autonomicznych systemów w nadchodzącym sezonie na bazie gospodarstw uprawiających truskawki, jabłka, borówki, sałatę i brokuły. Technologie, które wykazały najlepsze wyniki, zostaną wprowadzone w sezonie 2021.

- Niepewność wywołana przez COVID-19 i Brexit wpływa na podaż sezonowej siły roboczej w brytyjskim sektorze świeżych produktów. Rocznie potrzeba około 70 000 pracowników do kompletacji i pakowania tych produktów. Szacuje się, że z powodu ograniczeń dotyczących COVID-19 tylko 30% migrujących pracowników rolnych przyjedzie do Wielkiej Brytanii w tym sezonie, a niepewność utrzyma się w przyszłości. Może to spowodować poważne problemy w wielu sektorach rynku, takich jak zbiór owoców i warzyw, co ostatecznie ograniczy dostępność żywności w Wielkiej Brytanii w momencie, gdy jest ona najbardziej potrzebna - powiedział Prof. Simon Pearson, profesor technologii rolno-spożywczej na Uniwersytecie w Lincoln.

Jak dodaje Ali Capper, przewodniczący Rady ds. Ogrodnictwa i Ziemniaków NFU, brytyjscy plantatorzy owoców i warzyw stoją przed ciągłym wyzwaniem związanym z dostępnością, kosztami i dostępem do siły roboczej sezonowej, zaostrzonym przez Brexit, a obecnie COVID-19. Jest to globalne wyzwanie, w którym wiele krajów na całym świecie boryka się z sezonowymi problemami dotyczącymi siły roboczej. Pochwalam konsorcjum za ich energię w próbach przyspieszenia wykorzystania robotyki w sektorach owoców i warzyw i nie mogę się doczekać, kiedy będę częścią zespołu, który dostarcza nowe rozwiązania robotyczne brytyjskim rolnikom i hodowcom .

Wysiłki są koordynowane przez University of Lincoln, National Farmers Union (NFU), Agri-EPI Center, Manufacturing Technology Center i Knowledge Transfer Network (KTN), przy wsparciu ponad 100 brytyjskich producenci świeżej żywności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI