×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wiejska e-skrzynka - nowa platforma zakupowa z żywnością od rolnika

Autor: www.sadyogrody.pl/ MRiRW 28 grudnia 2021 10:09

Wiejska e-skrzynka - nowa platforma zakupowa z żywnością od rolnika Kupuj prosto od rolnika! – Wiejska e-skrzynka / fot. za MRiRW

Platformę zakupową - 'wiejska e-skrzynka' stworzono w ramach projektu pn. Innowacyjny model współpracy producentów rolnych w ramach krótkich łańcuchów dostaw. Jest pierwszym takim w kraju i – zgodnie z nazwą – ma za zadanie wspierać krótkie łańcuchy dostaw.

Projekt powstał w ramach działania Współpraca PROW 2014–2020. Grupa Operacyjna Wiejska e‑skrzynka została utworzona z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, który jest liderem projektu. Ponadto w skład konsorcjum wchodzi Politechnika Bydgoska w Bydgoszczy oraz 17 producentów rolnych. Należą do nich gospodarstwa prowadzące: rolniczy handel detaliczny (RHD) – 11 gospodarstw, sprzedaż marginalną, lokalną i ograniczoną (MLO) – 3 gospodarstwa, sprzedaż bezpośrednią – 2 gospodarstwa i 1 przedsiębiorstwo).

Jak powstała Wiejska e-skrzynka?

Rolnicy biorący udział w projekcie wyposażyli swoje małe przetwórnie w nowe maszyny i urządzenia, powstał Wewnętrzny System Jakości, zakupiony został także samochód dostawczy. Stworzono platformę zakupową http://wiejskaeskrzynka.pl/, wykorzystywaną przez konsumenta do bezpośredniego kontaktu z wieloma producentami na raz.

Żywność prosto od rolnika

Przeznaczeniem tej platformy zakupowej jest działanie na rzecz rolników, a nie pośredników, co zdecydowanie wyróżnia ją na tle innych, popularnych obecnie systemów sprzedaży produktów rolnych. Dokonując zakupu, klient płaci raz, a system informatyczny umożliwia rozdział płatności od razu do poszczególnych producentów. Interakcja jest bezpośrednia, co sprawia, że producenci są całkowicie transparentni i dostępni dla swoich klientów.

Klient, kupując na http://wiejskaeskrzynka.pl/, omija pośredników.

W myśl zasady 'Od pola do stołu'

Ideą projektu jest działanie w zgodzie polityką Od pola do stołu, w ramach której zakłada się maksymalne ograniczenie udziału pośredników sprzedaży i umożliwienie kontaktu konsumentów z lokalnymi producentami żywności. Wpływa to również na poprawienie identyfikacji źródła pochodzenia żywności, zmniejszenie śladu węglowego i uzyskiwanie możliwie najświeższych i najwyższej jakości produktów, takich jak sery, wędliny, przetwory, owoce, miody i inne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI