×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W nadchodzącym tygodniu paliwa na stacjach mogą zdrożeć

Autor: PAP 26 maja 2023 15:54

W nadchodzącym tygodniu paliwa na stacjach mogą zdrożeć W nadchodzącym tygodniu paliwa na stacjach mogą zdrożeć/ fot.shutterstock.com

W cenach paliw na stacjach na przełomie maja i czerwca dojdzie co najmniej do wyhamowania tendencji spadkowej, a nawet pewnego ruchu w górę. Przewidywane widełki cenowe dla benzyny 95 to 6,48-6,60 zł/l, a dla diesla: 6,06-6,19 zł/l - wynika z udostępnionej w piątek analizy portalu e-petrol.pl.

Jak zauważyli Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl, "w mijającym tygodniu ceny diesla uległy kolejnej obniżce - dalszego dynamicznego ciągu zmian w dół jednak raczej nie należy się spodziewać".

"Sugestie poprawy popytu w drugiej połowie roku słychać coraz częściej wśród analityków rynku surowcowego. Wpływać na to może pobudzenie aktywności przemysłowej w Chinach czy początek sezonu wyjazdowego w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się zatem mocno prawdopodobne, że wyższe ceny na świecie - a w konsekwencji także i w Polsce - mogą niebawem stać się faktem" - ocenili eksperci portalu.

Analitycy zwrócili uwagę, że na rynku hurtowym w porównaniu z minionym weekendem obecna cena benzyny 98-oktanowej rośnie o ponad 59 zł, do poziomu 5560,20 zł/m sześc. Benzyna Pb95 sprzedawana jest po 5200,20 zł/m sześc., czyli o ponad 56 zł drożej niż w ostatnią sobotę. Cena oleju opałowego wzrosła w hurcie o 19 zł do 3956,60 zł/m sześc. Jak zaznaczyli, jedynie diesel potaniał o 22 zł, do poziomu 4883,60 zł/m sześc.

Według Boguckiego i Maziaka w nadchodzącym tygodniu dojdzie do zmiany tendencji w cenach detalicznych. "W okresie między 29 maja i 4 czerwca spodziewamy się co najmniej wyhamowania tendencji spadkowej, a nawet pewnego ruchu w górę. Benzyna 98-oktanowa kosztować będzie 7,06-7,18 zł, a dla benzyny 95-oktanowej widełki cenowe wynosić będą 6,48-6,60 zł/l. W przypadku diesla spodziewana jest cena z przedziału 6,06-6,19 zł/l. Nie spodziewamy się także radykalnych zmian w średnich cenach autogazu - to paliwo kosztować może 2,95-3,03 zł/l" - podali.

Jak wskazali eksperci, notowania ropy na giełdzie w Londynie w mijającym tygodniu zbliżyły się do poziomu 80 dol. za baryłkę, powyżej którego ostatni raz znajdowały się na początku maja. "Najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono w czwartek, kiedy kosztowała nawet 78,66 USD. Przed weekendem część inwestorów zdecydowała się jednak na realizację zysków i w piątkowe przedpołudnie ropa Brent w Londynie kosztuje niewiele ponad 76 dolarów" - zauważyli.

W ocenie analityków wsparciem dla drogiej ropy jest m.in. ograniczona podaż surowca, co wynika ze wdrożonych przez OPEC+ od początku maja dodatkowych cięć w limitach produkcyjnych. "Do tego ciągle obecne są problemy z dostawami ropy z irackiego Kurdystanu przez turecki port Ceyhan, a wydobycie w Kanadzie w ostatnim czasie redukują szalejące w tym kraju pożary. Inwestorów grających na spadek cen surowca postraszył też w tym tygodniu saudyjski minister ds. energii, który powiedział, że OPEC+ może aktywnie reagować na rynkową sytuację, dostosowując swoją politykę wydobycia" - podkreślili autorzy opracowania.

"Po stronie popytu na produkty naftowe optymistycznym sygnałem był mocny spadek rezerw ropy w USA odnotowany w cotygodniowym raporcie amerykańskiego Departamentu Energii" - dodali eksperci. Przypomnieli, że w USA ostatni poniedziałek maja jest wolny od pracy ze względu na obchodzone tego dnia Święto Pamięci, uznawane za początek sezonu letnich wyjazdów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI