W marcu będzie dostępna aplikacja dot. programu azotanowego

Autor: PAP 17 lutego 2022 16:00

W marcu będzie dostępna aplikacja dot. programu azotanowego Aplikacja, którą będzie można używać m.in. na smartfonach, ma być dostępna w marcu / fot. shutterstock

Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza wkrótce ukończy prace nad aplikacją INTER-NAW, mającą ułatwić rolnikom realizację programu azotanowego. Aplikacja, którą będzie można używać m.in. na smartfonach, ma być dostępna w marcu - informuje resort rolnictwa.

Planowane jest udostępnienie pierwszej wersji INTER-NAW poprzez stronę Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej (www.schr.gov.pl) już w marcu, a rozszerzenie o moduł produkcji zwierzęcej około połowy 2022 r. - podało ministerstwo.

Program azotanowy 

Na program azotanowy składa się kilka podstawowych modułów pozwalających na opracowanie zaleceń nawozowych dla roślin uprawnych na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych.

Białoruskie nawozy da się zastąpić. Zrobi to kanadyjski producent

W aplikacji znajdują się: plan nawożenia azotem - podstawowy wymóg programu azotanowego; maksymalna dawka azotu - jeden z wymogów programu azotanowego; plan nawożenia N, P, K, Mg, CaO - narzędzie do planowania nawożenia, pozwalające kompleksowo i optymalnie zarządzać podstawowymi składnikami nawozowymi.

Ponadto aplikacja będzie zawierała ewidencję nawożenia azotem (wymóg wynikający z programu azotanowego); bilans N, P, K, Mg,; najnowsze zalecenia w zakresie wapnowania oraz zalecenia w zakresie nawożenia mikroelementami; narzędzie ułatwiające dobór asortymentu nawozów i ustalenie ich niezbędnej ilości. Poprzez aplikację możliwy będzie kontakt z doradcą w formie interaktywnego połączenie z pracownikiem Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Prosta i intuicyjna aplikacja 

Według ministerstwa aplikacja jest prosta w obsłudze i intuicyjna. Zawiera automatycznie pojawiające się komunikaty, np. o potencjalnym przekroczeniu dopuszczalnej dawki N (azotu) w nawozach naturalnych (170 kg N/ha/rok).

Aplikację INTER-NAW można używać na komputerach, tabletach i telefonach komórkowych (w wersji mobilnej). Wersja www i wersja mobilna zawierają te same treści, różnią się jedynie formą.

Aktualnie trwają dodatkowe prace (mające na celu oszczędności) nad modułami obejmującymi zagadnienia obsady zwierząt i ich stanów średniorocznych (w efekcie konsultacji z rolnikami i doradcami) oraz nad uzupełnieniem aplikacji o zalecenia nawozowe w zakresie stosowania siarki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI