VegaPOL-Kociszewski inwestuje w nowoczesne oświetlenie LED w szklarni

Autor: PP, sadyogrody.pl 25 marca 2021 15:39

VegaPOL-Kociszewski inwestuje w nowoczesne oświetlenie LED w szklarni Szklarnie VegaPOL-Kociszewski z nowoczesnym oświetleniem LED; fot. materiały prasowe

Firma Signify zainstalowała oświetlenie LED w kolejnej szklarni pomidora malinowego w Polsce. Realizacja ma miejsce w gospodarstwie ogrodniczym VegaPOL – Kociszewski.

Gospodarstwo Ogrodnicze Piotr Kociszewski, należące do grupy producenckiej VegaPOL dysponuje 6 -hektarowym kompleksem szklarniowym, z czego około 2ha to produkcja doświetlana systemem LED na poziomie do 260 umol/s/m2.  Europy Centralnej.

Pomidory przez cały rok

W Polsce całoroczna uprawa pomidora możliwa jest jedynie w szklarniach z wykorzystaniem sztucznego doświetlania. Najbardziej powszechne są tradycyjne wyładowcze lampy sodowe – HPS, które są niezwykle energochłonne. Alternatywą jest wykorzystanie nowoczesnych technologii opartych na oświetleniu LED. Takie rozwiązania pozwalają oszczędzać energię elektryczną nawet do 50% w porównaniu do lamp sodowych, przez co są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Systemy oparte na modułach LED emitują również znacznie mniej ciepła niż HPS, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania szklarni, a co za tym idzie klimat na obiekcie jest bardziej optymalny. 

W gospodarstwie ogrodniczym VegaPOL - Kociszewski zastosowane zostało rozwiązanie oświetleniowe FULL LED o mocy do 260 umol/s/m2, które pozwala na intensywną uprawę pomidora w okresie zimowym bez względu na ilość światła naturalnego. Jest to pierwszy wielkomocowy projekt w Polsce i Europie Centralnej, co jest zgodne z najnowszymi trendami światowymi polegającymi na maksymalizacji ilości światła na m2 uprawy. Standardowo w szklarniach naszego regionu wykorzystuje się moc światła zbliżoną do wartości około 200 umol/s/m2, przy czym w Polsce bardzo często są to instalacje oświetleniowe o świetle słabszym – lub też nawet zdecydowanie słabszym - niż wyżej wzmiankowany poziom.

Ekologia i ekonomia

- Wielkomocowy projekt FULL LED w naszej szklarni okazał się sukcesem. Specjaliści ds. uprawy Signify aktywnie dzielili się z nami swoim szerokim know-how w kwestii doświetlanych upraw pomidora co było dla nas bardzo ważne. Tym bardziej, że nasza instalacja to pierwszy wielkopowierzchniowy projekt szklarniowego oświetlenia o tak dużej mocy - 260 umol/s/m2 - w Polsce. Naszym głównym mottem jest stosowanie metod, które dają gwarancję, że sprzedawane warzywa są zdrowe i nie zawierają zanieczyszczeń pochodzących ze środków chemicznych oraz to, że są produkowane w najbardziej eko-przyjazny sposób.” – mówi Piotr Kociszewski, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego P. Kociszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI