USA: Zatwierdzono odmiany ziemniaków i jabłek GMO

Autor: TVN 24 23 marca 2015 10:38

USA: Zatwierdzono odmiany ziemniaków i jabłek GMO

Amerykańska Food and Drug Administration zatwierdziła ziemniaki, które nie sinieją po obraniu i jabłka, które nie brązowieją wskazując, że są on "bezpieczne i pożywne, tak jak ich tradycyjne odpowiedniki" - podał TVN 24.

Decyzja dotyczy sześciu odmian ziemniaków produkowanych przez Boise, Idaho JR Simplot i dwóch odmian jabłek z kanadyjskiej firmy Okanagan.

Firma Okanagan chce, aby modyfikowane jabłka były wygodniejszą przekąską w wersji niebrązowiejącej. Koncern twierdzi, że dzięki tej technologii owoce nie będą musiały być myte w przeciwutleniaczach, jak to ma miejsce teraz podczas procesu pakowania. Może to więc mieć wpływ na smak owoców.

Założyciel firmy Neal Carter podkreśla, że jabłka genetycznie zmodyfikowane będą oznaczone jako Arctic Apples, a ich pierwsze dwie odmiany, to Granny Smith and Golden Delicious. Carter zapewnia, że do 2017 roku odmiany te nie będą stanowiły znaczącej produkcji firmy.

Z kolei Simplot nazywa swoje ziemniaki Innate, a ich odmiany to Ranger Russet, Russet Burbank and Atlantic.

"Business Insieder" zauważa jednak, że mogą minąć lata, nim zwykli klienci będą w stanie kupić te produkty w sklepach. Simplot zaznacza, że na razie uprawiane przez nią ziemniaki mają trafić do ściśle kontrolowanej grupy plantatorów i sieci, aby prowadzić badania na małą skalę. Zapewniła, że nie sprzedaje sadzonek rośliny na wolnym rynku.

Czytaj więcej w serwisie tvn24bis.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI