Uprawa owoców i warzyw w kosmosie - już wkrótce

Autor: chip.pl / sadyogrody.pl 17 maja 2021 13:44

Uprawa owoców i warzyw w kosmosie - już wkrótce Prowadzone są badania w zakresie badań nad uprawą warzyw i owoców w przestrzeni kosmicznej; fot. unsplash.com

Naukowcy na Antarktydzie zebrali owoce i warzywa z upraw w zaawansowanej technologicznie szklarni, którą zaprojektowano tak, aby wspierała technologie umożliwiające rolnictwo na Księżycu i Marsie - podaje magazyn CHIP.

Szklarnia jest prowadzona przez naukowców z niemieckiego DLR współpracującego z NASA w zakresie badań nad uprawą warzyw i owoców w przestrzeni kosmicznej. Obecnie są tam hodowane rośliny umieszczone w tzw. systemie aeroponicznym. W praktyce aeroponika oznacza, że ich korzenie zwisają w powietrzu. Składniki odżywcze i woda są do nich dostarczane w postaci specjalnej mgiełki. W całym procesie nie jest wymagana obecność gleby.

Rolnictwo na księżycu - kiedy możliwe?

DLR wybrało taką a nie inną lokalizację ze względu na lokalne, wymagające środowisko, które jest stosunkowo podobne do księżycowego bądź marsjańskiego. Szklarnia ma 12 metrów kwadratowych powierzchni uprawnej, z której załoganci uzyskują wystarczającą ilość plonów do urozmaicenia swojej diety. 

DLR pracuje już nad technologiami, które zapewniłyby większą niezależność szklarni, ponieważ badacze chcieliby zademonstrować w pełni funkcjonalny ośrodek do 2025 roku. Można więc stwierdzić, że rolnictwo na Księżycu to nie kwestia pytania czy? lecz kiedy? 

Więcej na chip.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI