Trudno w to uwierzyć. Cena benzyny zwala z nóg!PAP - 18 maja 2022 23:07


Średnia cena Pb95 wzrosła w ciągu tygodnia o 36 gr na litrze. Tankujący zapłacą 7,23 zł/ za litr. Cena benzyny pobiła więc swój ubiegłotygodniowy historyczny rekord. O 14 gr na litrze potaniał natomiast ON i dziś kosztuje średnio 7,25 zł/l - poinformowali w środę analitycy e-petrol.pl

Portal e-petrol.pl poinformował w środę, że w ciągu tygodnia średnia ogólnopolska cena Pb95 wzrosła aż o 36 gr na litrze.

Wzrost cen benzyny 95 oktanowej 

"Dziś tankujący Pb 95 muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 7,23 zł/l, co oznacza, że benzyna po szokowej podwyżce pobiła swój ubiegłotygodniowy historyczny rekord. Spadające ostatnio ceny diesla zarówno na światowych giełdach, jak i w sprzedaży hurtowej na krajowym rynku spowodowały, że na stacjach paliwo to potaniało o 14 gr i dziś kosztuje przeciętnie 7,25 zł/l" - poinformowali analitycy portalu.

O planach rządu dotyczących zamrożenia cen paliw pisaliśmy w artykule: Rząd zamrozi ceny paliw? Mogą przekroczyć 8 zł/l

Dodali, że o 2 gr mniej niż przed tygodniem kosztuje LPG, którego przeciętna cena wynosi aktualnie 3,67 zł/l. Wyjaśniono, że spadek ceny LPG może być spowodowany wysokim poziomem marż uzyskiwanych z jego sprzedaży, który umożliwił obniżki cen tego paliwa na stacjach.

Gdzie zatankujemy najtaniej, a gdzie najdrożej? 

W tym tygodniu najniższe ceny benzyny 95-oktanowej e-petrol.pl zarejestrował w Wielkopolsce, gdzie jej litr kosztuje przeciętnie 7,17 zł. Olej napędowy jest najbardziej atrakcyjny cenowo w województwie łódzkim i świętokrzyskim, w których za tę samą jego ilość płaci się 7,23 zł. LPG z ceną 3,51 zł/l jest najtańsze na Lubelszczyźnie.

Według danych e-perol.pl tankowanie Pb 95 najwięcej kosztuje natomiast na Podlasiu, gdzie cena litra tego paliwa wynosi 7,30 zł. Diesel jest najdroższy w Małopolsce, w której jego litr kosztuje 7,33 zł. Na Mazowszu i Dolnym Śląsku e-petrol.pl odnotował zaś najwyższe ceny autogazu - w tych rejonach Polski LPG kosztuje średnio 3,73 zł/l.