×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Testy nowych rozwiązań do zapobiegania poparzeniom słonecznym jabłek

Autor: www.sadyogrody.pl 09 lipca 2021 16:14

Testy nowych rozwiązań do zapobiegania poparzeniom słonecznym jabłek Jak zapobiegać poparzeniom słonecznym jabłek?; fot. unsplash.com

Naukowcy z Washington State University testują zaawansowane technologicznie podejście do zapobiegania poparzeniom jabłek, które jednocześnie sprzyja oszczędzaniu wody i energii.

Podczas gdy liście jabłoni mogą chłonąć słońce, owoce nie rozpraszają ciepła. Oparzenie słoneczne może nastąpić w ciągu zaledwie 10 minut, powodując zaburzenia, które rujnują jakość i wygląd owoców.

Zraszacze do chłodzenia jabłek na drzewach

Większość plantatorów jabłoni na północnym zachodzie USA używa zraszaczy podwieszanych do chłodzenia sadów w upalne dni. Drzewa wchłaniają tę dodatkową wodę i wykorzystują ją do wzrostu pędów i liści. To zdaniem amerykańskich naukowców oznacza to mniej składników odżywczych dla owoców, więc zaburzenia pojawiają się ponownie. Taki system kosztuje dużo wody, energii i wpływa na jakość owoców i bezpieczeństwo żywności – bakterie mogą rozmnażać się w mokrych koronach.

Technologia w walce z nadmiernym słońcem w sadach

W ramach projektu wspólnie finansowanego przez Narodowy Instytut Żywności i Rolnictwa Departamentu Rolnictwa USA oraz Narodową Fundację Naukową, zespół naukowców opracowuje system sadowniczy oparty na czujnikach, który może wykrywać temperaturę powierzchni owoców i precyzyjnie dostrajać dostarczanie zimnej wody do chłodzenia.

Wykorzystując kamery na podczerwień i zminiaturyzowane stacje pogodowe, prototyp uruchamia zraszacze dokładnie wtedy, gdy są potrzebne, minimalizując negatywne skutki chłodzenia natryskowego.

Opracowano także aplikację na smartfona, która wykorzystuje dane z pobliskiej stacji pogodowej, a także niedrogą przystawkę do kamery termowizyjnej/RGB do pomiaru temperatury owoców i zagrożenia stresem cieplnym.

Po dwóch latach testów terenowych projekt otrzymał wsparcie Komisji ds. Badań nad Owocami Drzew Stanu Waszyngton, aby przetestować system w komercyjnych sadach Cosmic Crisp i Honeycrisp w Yakima Valley.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI